SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve.

Deklarata nënkupton se të dy vendet do të “krijojnë një qasje të re” që do t’i lejojë ata “të lëvizin më shpejt dhe të bashkëpunojnë më thellë”, raporton BBC.

Ai shtoi se një nga qëllimet kryesore të partneritetit është adresimi i dobësive në zinxhirët kritik të furnizimit. Ndër të tjera, Londra dhe Uashingtoni do të mbështesin industrinë e energjisë së pastër, ndërsa deklarata paralajmëroi edhe samitin ndërkombëtar për sigurinë e inteligjencës artificiale (AI), i cili do të mbahet këtë vit në Britaninë e Madhe.

- Advertisement -

Vendet do të përmirësojnë bashkëpunimin për të ndaluar “kundërshtarët” nga zhvillimi dhe përdorimi i teknologjive që mund t’i dëmtojnë ata dhe do të punojnë për të konsoliduar lidershipin në teknologjitë kryesore të ardhshme – AI, 5G dhe 6G, si dhe në biologjinë inxhinierike.

Në konferencën e përbashkët për shtyp të dy liderëve në Shtëpinë e Bardhë, Sunak tha se SHBA dhe Britania e Madhe do të vazhdojnë ta udhëheqin botën drejt paqes dhe prosperitetit më të madh.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kapet duke vjedhur në banesën e vjehrrit, arrestohet dhëndri

Një 50-vjeçar është arrestuar nga policia e Maliqit, pasi u kap duke vjedhur në banesën e vjehrrit të tij në fshatin Pojan. Policia bën me...

Rreziku nga Inteligjenca Artificiale, avokati: Ja ku duhet të tregojmë kujdes

Alban Avdulla, avokat për teknologjinë ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania, hera e parë në televizionet shqiptare. Në...

Shpallet Nobeli për Kiminë, fitohet nga 3 shkencëtarët që zbuluan grimcat kuantike

Çmimi Nobel i vitit 2023 në kimi i është dhënë një treshe shkencëtarësh që punuan për të zbuluar dhe zhvilluar grimcat kuantike, të përdorura...

TË FUNDIT

Kapet duke vjedhur në banesën e vjehrrit, arrestohet dhëndri

Një 50-vjeçar është arrestuar nga policia e Maliqit, pasi u kap duke vjedhur në banesën e vjehrrit të tij në fshatin Pojan. Policia bën me...

Rreziku nga Inteligjenca Artificiale, avokati: Ja ku duhet të tregojmë kujdes

Alban Avdulla, avokat për teknologjinë ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania, hera e parë në televizionet shqiptare. Në...

Shpallet Nobeli për Kiminë, fitohet nga 3 shkencëtarët që zbuluan grimcat kuantike

Çmimi Nobel i vitit 2023 në kimi i është dhënë një treshe shkencëtarësh që punuan për të zbuluar dhe zhvilluar grimcat kuantike, të përdorura...

Me bagazhin e makinës plot me thasët me kanabis, arrestohet 30-vjeçari

Një 30-vjeçar është arrestuar nga policia e Shkodrës pasi u kap duke transpoortuar 2 thasë me lëndë narkotike kanabis sativa. Droga me peshë 35 kilogramë...

A do ta kërkojë KFOR lejimin e FSK në Veri? Eksperti: Dy opsionet e mundshme

Eksperti i sigurisë Avni Islami ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth sulmit të ndodhur në afërsi të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×