SHBA në kaos, shpërthejnë protestat në mbarë vendin pas vrasjes së 29-vjeçarit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Protestat kanë përfshirë mbarë Shtetet e Bashkuara lidhur me vrasjen e një 29-vjeçari me ngjyrë nga policia, duke rikthyer në kujtesë rastin e George Floyd. Në vend është publikuar edhe videoja e përplasjes së të riut me forcat e rendit, që ka bërë që zemërimi qytetar të thellohet.

Vrasja e 29-vjeçarit me ngjyrë, dalin pamjet e përplasjes me policinë

Në Memfis të Shteteve të Bashkuara janë publikuar pamjet e kamerave trupore dhe atyre të sigurisë, që tregojnë përplasjen fatale të 29-vjeçarit me ngjyrë Tyre Nichols me policinë, që u mbyll me vdekjen e tij.

- Advertisement -

Presidenti Joe Biden ka reaguar duke i bërë ngushëllimet e tij familjarëve të viktimës dhe duke shprehur shpresën që brutaliteti i policisë të marrë fund sa më shpejt.

Me të njëjtin qëllim, për të bërë thirrje për fundin e keqtrajtimit të minoriteteve, njerëz të shumtë kanë dalë në protestë në qytete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara.

Zemërimi i komunitetit me ngjyrë po rritet teksa gjithnjë e më shumë pjesëtarë të tij po vriten nga policia, e cila nuk po reformohet.

Manifestimet janë shtrirë në Uashington, Boston, Sakramento, Atlanta, Eshvill, Filadelfia, Providens dhe Dallas, me protestuesit që kërkonin drejtësi për Nichols.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gazetari: Edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do ishte territor i Serbisë

Gazetari Albi Xhunga tha në “Now me Erla Mëhillin” se edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do të ishte territor i...

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

TË FUNDIT

Gazetari: Edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do ishte territor i Serbisë

Gazetari Albi Xhunga tha në “Now me Erla Mëhillin” se edhe 1 mijë Adem Jasharë po të ishin, Kosova do të ishte territor i...

“SHBA është me ne”, Bido: Si mund të fitojmë ndaj Serbisë si shqiptarë të bashkuar

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido tha në emisionin Now në Euronews Albania se deklaratat e DASH kanë qenë të qarta dhe kambanë...

VIDEO| Autobusi që shpërtheu në flakë në Itali me turistë, të paktën 21 viktima

Një autobus ka dalë nga rruga dhe ka rënë nga një lartësi të paktën 10 metra mbi shinat e një hekurudhe në Mestre, një...

Politikani i opozitës serbe: E njohim Kosovën si shtet të pavarur, Vuçiç kriminel

Politikani i opozitës serbe, Nikola Sanduloviç deklaroi për “Now me Erla Mëhillin” në Euronews Albania se ata e njohin Kosovën si shtet të pavarur,...

Analisti: Ja plani i Vuçiçit për të shpëtuar të tmerrshmin Radoiçiç

Analisti Neritan Alibali tha në emisionin Now në Euronews Albania se duke e arrestuar, Serbia po e mbron Milan Radoiçiç. Alibali u shpreh se me...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×