SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30 maj, dhe përsëriti se Uashingtoni nuk i mbështet sulmet brenda Rusisë dhe është i fokusuar në ndihmën e Ukrainës për të rimarrë territorin e saj.

“Ne i kemi parë lajmet dhe jemi ende duke mbledhur informacione për atë që ka ndodhur. Në përgjithësi, ne nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë”, tha një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë.

Zëdhënësi tha se Uashingtoni është “i fokusuar në sigurimin e pajisjeve dhe trajnimeve për Ukrainën”, tha ai.

- Advertisement -

Moska u sulmua me dronë të martën, më 30 maj, dhe Ministria e Mbrojtjes tha se të gjithë këta dronë u shkatërruan teksa po i afroheshin kryeqytetit rus dhe deri më tani nuk ka pasur raportim për viktima.

Rusia tha se dronët ukrainas goditën zonat e pasura të Moskës të martën, duke synuar zonat ku banojnë presidenti Vladimir Putin dhe elita të tjera ruse.

Një përfaqësues i shërbimeve të urgjencës tha për agjencinë e lajmeve ruse RIA Novosti se dronët goditën dy ndërtesa banimi në Moskë.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kapet duke vjedhur në banesën e vjehrrit, arrestohet dhëndri

Një 50-vjeçar është arrestuar nga policia e Maliqit, pasi u kap duke vjedhur në banesën e vjehrrit të tij në fshatin Pojan. Policia bën me...

Rreziku nga Inteligjenca Artificiale, avokati: Ja ku duhet të tregojmë kujdes

Alban Avdulla, avokat për teknologjinë ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania, hera e parë në televizionet shqiptare. Në...

Shpallet Nobeli për Kiminë, fitohet nga 3 shkencëtarët që zbuluan grimcat kuantike

Çmimi Nobel i vitit 2023 në kimi i është dhënë një treshe shkencëtarësh që punuan për të zbuluar dhe zhvilluar grimcat kuantike, të përdorura...

TË FUNDIT

Kapet duke vjedhur në banesën e vjehrrit, arrestohet dhëndri

Një 50-vjeçar është arrestuar nga policia e Maliqit, pasi u kap duke vjedhur në banesën e vjehrrit të tij në fshatin Pojan. Policia bën me...

Rreziku nga Inteligjenca Artificiale, avokati: Ja ku duhet të tregojmë kujdes

Alban Avdulla, avokat për teknologjinë ka komentuar “Tokyo Tiranën”, spikeren virtuale që erdhi si risi në Euronews Albania, hera e parë në televizionet shqiptare. Në...

Shpallet Nobeli për Kiminë, fitohet nga 3 shkencëtarët që zbuluan grimcat kuantike

Çmimi Nobel i vitit 2023 në kimi i është dhënë një treshe shkencëtarësh që punuan për të zbuluar dhe zhvilluar grimcat kuantike, të përdorura...

Me bagazhin e makinës plot me thasët me kanabis, arrestohet 30-vjeçari

Një 30-vjeçar është arrestuar nga policia e Shkodrës pasi u kap duke transpoortuar 2 thasë me lëndë narkotike kanabis sativa. Droga me peshë 35 kilogramë...

A do ta kërkojë KFOR lejimin e FSK në Veri? Eksperti: Dy opsionet e mundshme

Eksperti i sigurisë Avni Islami ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth sulmit të ndodhur në afërsi të...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×