English

SHBA ofron 15 milionë dollarë për informacion mbi bandën kibernetike Lockbit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shtetet e Bashkuara po ofrojnë një shpërblim prej 15 milionë dollarësh për informacion që çon në identifikimin ose vendndodhjen e liderit të Lockbit, një grup famëkeq kriminal kibernetik që vjedh të dhënat e viktimave të sulmeve kibernetike për shpërblim, njoftoi sot Departamenti i Shtetit.

- Advertisement -

SHBA, Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian njoftuan këtë javë se kishin ndërprerë grupin në një nga operacionet e pakta ndërkombëtare të sigurisë.

Departamenti i Shtetit shtoi se po ofron shpërblime për “informacionet që do të çonin në arrestimin dhe/ose dënimin e çdo personi që merr pjesë në shantazhin Lockbite, si dhe informacione që do të çonin në zbulimin e vendndodhjes dhe udhëheqësve kryesorë të shantazhit Lockbite grup”, tha Uashingtoni.

Lockbit u zbulua në vitin 2020 kur malware i tij u gjet në forumet e krimit kibernetik në gjuhën ruse, duke bërë që disa analistë të sigurisë të besojnë se banda ishte me bazë në Rusi, por grupi nuk ka shprehur mbështetje për asnjë qeveri, duke deklaruar se është “plotësisht apolitik dhe se i interesojnë vetëm paratë”.

Grupi Lockbit dhe filialet e tij kanë hakuar disa nga organizatat më të mëdha në botë gjatë muajve të fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×