Shefi i NATO-s: Turqia të ratifikojë kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje Turqisë që të ratifikojë kërkesat e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim dhe vlerësoi se këto dy vende kanë bërë mjaft për të përmbushur kërkesat e Ankarasë për të luftuar ekstremizmin.

Në Ankara, në një konferencë për shtyp me kreun e diplomacisë turke, Mevlut Çavusoglu, Stoltenberg dënoi djegien e Kuranit në një protestë në Suedi, por theksoi se ajo nuk është e paligjshme në Evropë.

Nga ana tjetër, Çavuşoglu vlerësoi se nuk është realiste të thuhet se Suedia i ka përmbushur plotësisht obligimet.

- Advertisement -

“Në këtë moment, ne nuk shohim hapa konkretë që do të donim”, tha Cavusoglu.

Ai shtoi se do të diskutojë kërkesën e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n javën e ardhshme me Sekretarin Amerikan të Shtetit Anthony Blinken.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sot, ​Dita Botërore e Oqeaneve

Dita Botërore e Oqeaneve, në 8 qershor, është caktuar nga Kombet e Bashkuara për të mbrojtur oqeanet. Njerëzit në mbarë planetin organizojnë festime për të...

“Bruksizmi mund të lërë pa dhëmbë”, stomatologu: Shkakton thyerje dhe gërryerje

Stomatologu Besnik Sadikaj tha se bruksizmi është një sëmundje e cila mund të shkaktojë shumë probleme te pacientët. I ftuar në “Good Morning Albanians”, ai...

Studimi: Rreth 50% e fëmijëve vuajnë nga bruksizmi i gjumit

Bruksizmi i gjumit është kërcitja e dhëmbëve që ndodh gjatë gjumit dhe karakterizohet nga lëvizja e muskujve përgjegjës për përtypjen. Bruksizmi i gjumit dhe...

TË FUNDIT

Sot, ​Dita Botërore e Oqeaneve

Dita Botërore e Oqeaneve, në 8 qershor, është caktuar nga Kombet e Bashkuara për të mbrojtur oqeanet. Njerëzit në mbarë planetin organizojnë festime për të...

“Bruksizmi mund të lërë pa dhëmbë”, stomatologu: Shkakton thyerje dhe gërryerje

Stomatologu Besnik Sadikaj tha se bruksizmi është një sëmundje e cila mund të shkaktojë shumë probleme te pacientët. I ftuar në “Good Morning Albanians”, ai...

Studimi: Rreth 50% e fëmijëve vuajnë nga bruksizmi i gjumit

Bruksizmi i gjumit është kërcitja e dhëmbëve që ndodh gjatë gjumit dhe karakterizohet nga lëvizja e muskujve përgjegjës për përtypjen. Bruksizmi i gjumit dhe...

Senatorët: Kosova dhe Serbia të ulin tensionet, rrezikohen marrëdhëniet me SHBA

Një grup senatorësh amerikanë të udhëhequr nga senatorja Jeanne Shaheen, thanë të mërkurën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar...

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×