Shembet miniera e arit në Kinë, mbeten të bllokuar 18 minatorë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një incident i rëndë ka ndodhur në Kinë ku 18 persona kanë mbetur të bllokuar pasi është shembur një minierë ari në rajonin veriperëndimor të Xinjiang.

Lajmi është bërë me dije nga mediat zyrtare të cilat kanë njoftuar se shembja ndodhi rreth orës 13:40 të së shtunës në qarkun Yining, Prefektura Autonome e Kazakistanit.

Zona ndodhet rreth njëqind kilometra larg Kazakistanit. Në total 40 persona punonin nën tokë kur ndodhi aksidenti.

- Advertisement -

Njëzet e dy minatorë janë nxjerrë në sipërfaqe, por 18 mbeten të bllokuar.

“Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar për të rikuperuar minatorët,” raportoi Xinhua.

Siguria e minierave është përmirësuar në dekadat e fundit në Kinë, por aksidentet janë ende mjaft të shpeshta.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

PISA 2022: 28% e nxënësve nuk dëgjojnë mësuesin

Orët e mësimit në shkollat  shqiptare zhvillohen përmes zhurmës. Në analizën që ekspertët e raportit ndërkombëtar “PISA 2022” bënë për vendin tonë, vihet në...

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...

TË FUNDIT

Atletët rusë dhe bjellorusë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit si neutralë

Atletët rusë dhe bjellorusë, të cilët kualifikohen për të garuar në sportet e tyre për Lojërat Olimpike Parisi 2024, do të mund të marrin...

PISA 2022: 28% e nxënësve nuk dëgjojnë mësuesin

Orët e mësimit në shkollat  shqiptare zhvillohen përmes zhurmës. Në analizën që ekspertët e raportit ndërkombëtar “PISA 2022” bënë për vendin tonë, vihet në...

Çuçi ndan lajmin: Do të dixhitalizojmë shërbimet edhe në qeverisjen vendore

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Bledi Çuçi, gjatë fjalës së mbajtur në Kongresin e PS evidentoi dixhitalizimin e shërbimeve qeveritate si një...

Të ruash traditën me fanatizëm, 5 gra ndërtojnë një qendër për produktet artizanale

Në Voskopojë 5 gra kanë ndërtuar një qendër për produktet artizanale. Biznesi ka arritur jo vetëm të sigurojë të ardhura, por dhe të kthehet në një...

“Fluturon” gjeli i detit, fermerët: Kanë shumë shpenzime

Me festat e dhjetorit, vijnë dhe rritjet e çmimeve. Gjeli i detit, produkti që nuk mungon në asnjë tryezë, do të kushtojnë në shtrenjtë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×