English

Shkencëtarët besojnë se COVID mund të ketë ndryshuar personalitetet tona

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

A mundet një ngjarje apo përvojë traumatike të ndryshojë plotësisht personalitetin e një popullate të tërë?

- Advertisement -

Deri kohët e fundit, shkencëtarët nuk kishin gjetur ndonjë lidhje të drejtpërdrejtë midis ngjarjeve kolektive stresuese dhe ndryshimeve të gjera në personalitetin e një popullate.

Por pandemia COVID-19 mund ta ketë ndryshuar këtë.

Në një studim të fundit, studiues nga Shtetet e Bashkuara dhe Franca vendosën të krahasojnë nivelet e modelit pesë-faktorësh të tipareve të personalitetit para dhe pas pandemisë së koronavirusit.

Modeli me pesë faktorë – shpesh i referuar si “Pesëshja e Madhe” – është një grupim i gjerë i tipareve të personalitetit që përfshijnë neuroticizmin, ekstraversionin, çiltërsinë, pajtueshmërinë dhe ndërgjegjshmërinë.

Studimi i tyre krahasoi tiparet e personalitetit të mbi 7,000 njerëzve në një periudhë përpara se të godiste pandemia midis majit 2014 dhe shkurtit 2020, më pas gjatë marsit deri në dhjetor 2020 dhe më në fund gjatë një periudhe të tretë në 2021-2022.

Janë analizuar gjithsej 18,623 burra dhe gra, të moshës nga 18 deri në 109 vjeç.

Shumica e pjesëmarrësve u regjistruan në ‘Studimin e Kuptimit të Amerikës të Universitetit të Kalifornisë Jugore (UAS)’, një panel prej rreth 9,500 të anketuarish që përfaqësojnë të gjithë SHBA-në.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?