Shmanget katastrofa në Zaporizhia, centrali atomik shkëputet nga rrjeti energjetik

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Evropa u përball me rrezikun e një katastrofe radioaktive pasi centrali bërthamor i Zaporizhias, i kontrolluar nga Rusët, u shkëput nga rrjeti energjetik ukrainas.

Një zjarr që ra në afërsi të perimetrit të impiantit dëmtoi linjat elektrike të rrjetit dhe bëri që të fikeshin dy reaktorë.

“Sot, për herë të parë në histori, impianti në Zaporizhia ndaloi dhe struktura mbrojtëse e njësive të energjisë u aktivizua pasi bombardimet ruse dëmtuan linjën e fundit operative të centralit, që ishte e lidhur me sistemin energjetik të Ukrainës. Gjeneratorët me dizel filluan menjëherë nga puna. Bota duhet ta kuptojë se çfarë kërcënimi është ky. Nëse gjeneratorët nuk do të ishin ndezur, nëse aparaturat dhe stafi ynë nuk do të kishte punuar pas ndërprerjes së energjisë, tani do të vuanim pasojat e një emergjence radioaktive”, tha Zelensky.

- Advertisement -

Moska dhe Kievi fajësojnë njëra-tjetrën për situatën në centralin e Zaporizhias, ku vizita e inspektorëve të Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike mund të ndodhë në ditët e ardhshme.

Kompleksi bërthamor, më i madhi në Evropë, është pushtuar nga forcat ruse që mbajnë nën kontroll punonjësit ukrainas që nga ditët e para të konfliktit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erdogan- Mitsotakis do diskutojnë për Belerin? Gazetari zbardh skenarin e takimit

Gazetari Sokol Brahaj tha në një intervistë për Euronews Albania, për të folur rreth vizitës së presidentit të Turqisë Erdogan në Greqi. Ai tha se...

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

TË FUNDIT

Erdogan- Mitsotakis do diskutojnë për Belerin? Gazetari zbardh skenarin e takimit

Gazetari Sokol Brahaj tha në një intervistë për Euronews Albania, për të folur rreth vizitës së presidentit të Turqisë Erdogan në Greqi. Ai tha se...

Kryeministri i Izraelit: Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat tona

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka thënë se forcat izraelite po rrethojnë shtëpinë e liderit të lartë të Hamasit në Gaza, Yahya Sinwar. Sipas mediave...

I hodhi ushqimin në fytyrë punonjësit në fast food, gruaja merr dënimin e pazakontë

Një gruaje nga Ohio, e cila u dënua për sulm për gjuajtjen e një  burritoje mbi një punëtore të Chipotle, iu ofrua një mënyrë...

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×