Shpërthejnë kritikat ndaj Katarit, tifozët të pakënaqur me ambientet ku do qëndrojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur duhen më pak se 24 orë nga nisja e eventit më të madh të futbollit, ‘Qatar 2022’, pakënaqësia ndaj organizatorëve sa vjen edhe shtohet.

Edhe pse është botërori më i shtrenjtë në histori të futbollit, me një vlerë prej 220 miliardë dollarësh, sërish ka një sërë problemesh. Akomodimi është pika kryesore, ku Katari nuk i ka kapacitetet e duhura, kështu që ka vënë në përdorim tendat e ndryshme dhe kontejnerët.

Kjo gjë ka shkaktuar zemërim tek tifozët e parë të mbërritur në shtëpinë e botërorit. Në pamjet e publikuara shihet një fshat i improvizuar, ku do të qëndrojnë tifozët që duan të ndjekin ndeshjet në stadium.

- Advertisement -

Mediat britanike kanë vërshuar kritikat ndaj organizatorëve, pasi një pjesë e tifozerisë së Anglisë do të qëndrojnë aty, afro 60 mijë.

Secili prej tyre për një natë duhet të paguajë 185 paundë, ndërkohë mungon shërbimi. Po ashtu Katari ka konfirmuar se pijet alkoolike nuk do të lejohen përgjatë eventit, jo vetëm në stadium, por dhe në ambientet e akomodimit. Siguria ndër të tjera do të jetë e lartë, ku dhe mediat nuk janë lejuar të filmojnë, kjo për shkak të kushteve të tmerrshme ku tifozët do të qëndrojnë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

TË FUNDIT

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

Bien fitimet e Spotify, kompania suedeze largon nga puna 1500 punonjës

Spotify kompania më e madhe sa i përket shërbimit të transmetimit muzikor ka njoftuar të hënën një reduktim të stafit me "rreth 17%", e thënë ndryshe...

Gjendet i vdekur një amerikan në një qendër emigrimi në Rusi

Një shtetas amerikan është gjetur i vdekur në një qendër të emigrimit në rajonin Krasnodar në Rusi, raportoi gazeta ruse Kommersant më 4 dhjetor. Ernest...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×