English

Si u zbulua spiuni polak i rusëve, plani për vrasjen e Zelenskyt

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një person është arrestuar në Poloni nën akuzat se ishte i gatshëm për të spiunuar për inteligjencën ushtarake të Rusisë në një plan të dyshuar për vrasjen e presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, kanë bërë të ditur prokurorët polakë, shtetasi polka dyshohet se ka dhënë informacion për inteligjencën ushtarake ruse dhe ka ndihmuar forcat speciale ruse për të planifikuar një atentat të mundshëm kundër Zelenskyt.

- Advertisement -

Siç kanë njoftuar autoritetet polake, i dyshuari ka deklaruar se është i gatshëm të veprojë në emër të shërbimeve të inteligjencës ushtarake të Federatës Ruse dhe të vendosë kontakte me qytetarët rusë të përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë.

Ai pritej të transmetonte informacion të detajuar në lidhje me aeroportin Rzeszoë-Jasionka në Poloninë juglindore, afër kufirit me Ukrainën, i cili është porta kryesore për furnizimet ndërkombëtare ushtarake dhe humanitare për Kievin. Ai u shërben gjithashtu udhëheqësve dhe politikanëve që udhëtojnë brenda dhe jashtë Ukrainës. Aeroporti është nën kontrollin e trupave amerikane.

Prokurorët polakë thanë se arrestimi është rezultat i bashkëpunimit të ngushtë me prokurorët dhe shërbimet e sigurisë të Ukrainës, të cilët i informuan ata dhe që dhanë prova vendimtare.

Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me deri në tetë vjet burg.

Ministri i Jashtëm polak, ka përgëzuar punën e shërbimeve speciale dhe prokurorëve të vendit të tij në operacion, si dhe bashkëpunimin me Ukrainën.

Varshava ka qenë një nga mbështetësit më të mëdhenj të Kievit që nga pushtimi rus në shkurt 2022, megjithëse raportet janë krisur kohët e fundit për shkak të një mosmarrëveshjeje mbi importet bujqësore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?