English

Si “vija e kuqe” e Joe Biden për Izraelin u bë një moment i errët historik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pasi dhjetëra civilë palestinezë u vranë pas një sulmi ajror izraelit në Rafah këtë javë, Shtëpia e Bardhë e bëri të qartë:  Incidenti nuk e kapërceu vijën e kuqe që Presidenti Joe Biden ka vendosur kur bëhet fjalë për sigurimin e  disa armëve amerikane për Izraelin.

- Advertisement -

Se ku qëndron saktësisht kjo linjë mbetet disi e pakapshme që kur Biden i konfirmoi për herë të parë një intervistuesi në mars se ekziston një prag i tillë.

Sipas CNN, ndihmësit e Biden-it, shumë të vetëdijshëm për presidentët e mëparshëm që tërhoqën vija të kuqe vetëm për t’u tërhequr nga çdo veprim i premtuar kur ato kaloheshin, dikur i hodhën poshtë bisedat për “vijat e kuqe” si një obsesion mediatik.

“E gjithë çështja e vijës së kuqe, siç e përcaktoni të gjithë ju, është diçka që ju pëlqen; pothuajse është bërë një lojë e salloneve të sigurisë kombëtare”, u tha gazetarëve në mars këshilltari i Bidenit për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, pasi presidenti sugjeroi për herë të parë se një pushtim i Rafahut do ta shtynte atë të rimendonte disa aspekte të politikës së tij.

Megjithatë sipas komenteve të Biden disa veprime që Izraeli mund të ndërmarrë që do të shkaktonin një qasje të re nga Shtetet e Bashkuara.

Por ai ka mbetur i paqartë se çfarë do të ishte vërtet kalim i vijës së kuqe, duke çuar në zhgënjime dhe një shkallë konfuzioni në lidhje me qëndrimin e tij.

Shumë demokratë, së bashku me liderë të huaj, të cilët SHBA i numëron si aleatë, thonë se veprimet e Izraelit kalojnë qartë një vijë të kuqe, nëse jo të Bidenit, atëherë të tyret dhe të ligjit ndërkombëtar.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?