Simbolet e mercenarëve rusë shfaqen në Mitrovicën e Veriut

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Mitrovicën e Veriut dhe Zveçan ditën e hënë janë shfaqur simbole të mercenarëve rusë.

Policia e Kosovës, në një njoftim për mediat, bën me dije se në muret e disa ndërtesave dhe në tabelat e qarkullimit rrugor, është shkruar me germa të kuqe emri i grupit rus Wagner.

Policia thotë se ende nuk ka asnjë të ndaluar për këto mbishkrime, ndërsa ka nisur hetimet për identifikimin e autorëve.

- Advertisement -

Grupi Wagner njihet ndryshe dhe si ushtria private e Presidenti Rus Vladimir Putin. Anëtarët e këtij grupi janë ish të dënuar apo ish-ushtarakë që bëhen pjesë e aktiviteteve të ushtrisë ruse me kontrata private. Njeriu që drejton këtë grup është biznesmeni Yevgeny Prigozhin, një nga njerëzit më të afër të Putin dhe njeriu që furnizon ushtrinë ruse me armë dhe ushqime.

Mercenarët e Wagner kryejnë të gjitha operacionet në të cilat nuk pranon të përfshihet ushtria ruse. Në Siri dhe Libi ata janë përgjegjës për një sërë masakrash ndaj civilëve, ndërsa në Ukrainë janë në vijën e parë të frontit dhe akuzohen për shumicën e krimeve.

Qeveria e Kosovës ka denoncua një muaj më parë praninë e anëtarëve të këtij grupi në Kosovë. Sipas kryeministrit Kurti, mercenarët e Putin ishin në barrikadat që u ngritën në veri dhe janë përgjegjës për sulmet ndaj Forcës së Sigurisë së Kosovës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×