S’ka më autobus 666 që shkon në “ferr”: polakët ndryshojnë numrin në linjën e njohur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autobusi numër 666, i cili udhëton për një kohë të gjatë në qytetin Hel, i vendosur në bregun polak të Balltikut, ka qenë prej kohësh i popullarizuar nga turistët.

Sidoqoftë, ai tërhoqi jo vetëm vëmendjen e tyre, por edhe vëmendjen e konservatorëve të krishterë që protestuan për shkak të tij, sepse ata ishin të shqetësuar nga simbolika – tre gjashta tregojnë numrin e djallit, dhe emri Hel do të përkthehej nga anglishtja si “ferr”.

Për shkak të kësaj, autobusi u quajt përfundimisht mjet transporti për në ferr, shkruan AP.

- Advertisement -

Operatori lokal i autobusëve njoftoi këtë javë se autobusi nuk do të jetë më nën këtë numër, dhe mediat lokale raportojnë se kompania reagoi nën presionin e grupeve të krishtera që kanë avokuar për një kohë të gjatë për të ndryshuar numrin. Në vend të kësaj, Hel do të arrihet nga linja më pak e ngjashme me simbol 669.

Siç raporton AP, duke iu referuar portalit lokal Trojmiasto.pl, linja funksionon me numrin 666 që nga viti 2006, fillimisht si një shaka lokale, pas së cilës tërhoqi një numër të madh turistësh. Disa njerëz hipën në autobus vetëm për të thënë se ata shkuan në ferr me të.

Grupet e krishtera e kundërshtojnë këtë linjë sepse, siç thanë ata, ajo ka ngjyrime satanike dhe se “paraqet dënimin e përjetshëm si argëtim”.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×