Skënderbeu si indian apo egjiptian, Haliti: Portreti s’përkon me të kaluarën 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Së fundmi po qarkullon në internet një foto e Skënderbeut, e realizuar nga programi DELL.E 2 i inteligjencës artificiale. Kjo foto ka ngjallur shumë komente, shumica e të cilave janë me konotacion negativ dhe nuk e kanë pëlqyer.

Madje komentuesit shprehen se nuk ngjason me një shqiptar, por më shumë duket si indian apo si egjiptian. Më herët, ndër vite janë realizuar portrete ndryshme të heroit tonë kombëtar të cilat janë vlerësuar dhe madje janë përdorur edhe zyrtarisht në institucione, sikurse është punimi i Odise Paskalit.

Piktori Helidon Haliti tha në emisionin “Good Morning Albanians” se në momentin që ka gravura të cilat janë bërë në kokë, portreti i krijuar nuk përkon në asnjë gjë me të kaluarën.

- Advertisement -

“Pra është një personazh i një figure pse jo fisnike, aspak shqiptare, por po të hyjmë më thellë në sy, ka diçka që ndoshta është në lidhje me Hamzain. Nuk është çështja se aty ka ndonjë fyerja ekselente; nuk ka lidhje me imazhin e vërtetë të gravurave të asaj kohe”, tha Haliti.

Ai tha se portreti ka bujën e momentin pasi është një program i ri.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

TË FUNDIT

Ankimuan rezultatin në Bashkinë e Bleshit, shtyhet vendimi i KAS për kërkesën e BF

Është shtyrë vendimi i KAS për kërkesën e BF që ka kërkuar shpalljen e pavlefshme të kutisë së burgut te Kosovës në rezultatin për...

Situata në Veri, NATO: Do të dërgojmë 700 trupa të tjerë në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar së fundmi në Veri të Kosovës. Në një deklaratë për...

Deputetja Dhori: PD nuk po bën asnjë analizë për humbjen, s’ka reflektim

Deputetja e PD-së, Ilda Dhori komentoi situatën në opozitë pas humbjes në zgjedhjet lokale të 14 majit. Në një intervistë për Euronews Albania, Dhori theksoi...

Humbën rrugën ndërsa eksploronin Pogradecin, gjenden 5 turistët çekë

Policia e Pogradecit u shkoi në ndihmë 5 turistëve çekë, të cilët kishin humbur rrugën, duke eksploruar zonën e Jollës. Ditën e sotme, një grup...

SHBA: Nuk i mbështesim sulmet brenda Rusisë

Shtetet e Bashkuara po vazhdojnë të mbledhin informacione mbi raportet për sulme me dron në Moskë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, më 30...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×