Sllovakia dërgon 13 avionë MiG-29 në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sllovakia do të dërgojë 13 avionë luftarakë MiG-29 dhe një pjesë të sistemit të mbrojtjes ajrore Kub në Ukrainë, vendosi sot qeveria teknike e kryeministrit Eduard Heger.

“Qeveria sllovake sapo ka miratuar dërgimin e 13 MiG-29 në Ukrainë! Premtimet duhet të mbahen. Kur Presidenti Volodymyr Zelensky kërkoi më shumë armë, duke përfshirë avionë luftarakë, unë thashë se do të bëjmë më të mirën. Më vjen mirë që të tjerët po bëjnë të njëjtën gjë. Ndihma ushtarake është thelbësore për të siguruar që Ukraina të mund të mbrojë veten dhe të gjithë Evropën kundër Rusisë”, shkroi Heger në Twitter.

Sipas kryeministrit të përkohshëm, qeveria sllovake miratoi njëzëri këtë marrëveshje ndërkombëtare. Heger u tha gazetarëve se qeveria mori një vendim për dhurimin e pajisjeve ushtarake në përputhje me kushtetutën sllovake, raporton TASR.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...

TË FUNDIT

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Është arrestuar inspektori Njazi Rexhepi në Durës pasi në këmbim të vlerave monetare, të cilat varionin nga 50 deri në 100 euro lejonte hyrje-daljet...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...

Rikthehet frika e hasmërive mes fiseve në Rrëshen, si u qëllua nipi i Kastriot Reçit

Policia ka arrestuar njërin prej autorëve të ngjarjes së mbrëmjes së të dielës në Rrëshen, ku u qëllua me armë automjeti me të cilin...

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×