English

Spanja kërkoi 8 vite burg për mashtrim financiar, Shakira pranon marrëveshjen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ylli kolumbian i popit Shakira ka arritur një marrëveshje me prokurorët spanjollë për të zgjidhur një çështje të mashtrimi fiskal, pikërisht kur gjyqi i saj ishte gati të niste.

- Advertisement -

Këngëtarja do të përballej me akuzat për mashtrim tatimor në vlerë prej 14.5 milionë në një gjykatë të Barcelonës.

Prokurorët spanjollë kërkuan fillimisht, tetë vite burg dhe gjobë në shifrën 23.8 milionë euro nëse shpallej fajtore.

Shakira, e cila në mënyrë të përsëritur ka mohuar akuzat, vendosi të pranonte marrëveshjen me prokurorët spanjollë duke parë interesin më të mirë të fëmijëve të saj.

Në një reagim të plotë pas pranimit të marrëveshjes Shakira deklaroi:

“Gjatë gjithë karrierës sime, unë jam përpjekur gjithmonë të bëj atë që është e drejtë dhe të jap një shembull pozitiv për të tjerët. Kjo shpesh nënkupton marrjen e një hapi shtesë në vendimet financiare të biznesit dhe personale për të siguruar këshillën më të mirë absolute, duke përfshirë kërkimin e këshillave të taksave preminente në botë.

Fatkeqësisht, dhe pavarësisht këtyre përpjekjeve, autoritetet tatimore në Spanjë ndoqën një çështje kundër meje, ashtu siç kanë bërë kundër shumë sportistëve profesionistë dhe individëve të tjerë të profilit të lartë, duke u harxhuar atyre energjinë, kohën dhe qetësinë e atyre njerëzve për vite me radhë.

Ndërsa isha i vendosur të mbroja pafajësinë time në një gjyq që avokatët e mi ishin të bindur se do të kishin vendosur në favorin tim, unë kam marrë vendimin për ta zgjidhur përfundimisht këtë çështje me interesin më të mirë të fëmijëve të mi, të cilët nuk duan të shohin mami sakrifikon mirëqenien e saj personale në këtë luftë.

Më duhet të kapërcej stresin dhe numrin emocional të disa viteve të fundit dhe të fokusohem në gjërat që dua – fëmijët e mi dhe të gjitha mundësitë për t’u rikthyer në karrierën time, duke përfshirë turneun tim të ardhshëm botëror dhe albumin tim të ri. Për të dyja, jam jashtëzakonisht e  emocionuar.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?