English

Stoltenberg: Suedia dhe Finlanda do t’i bashkohen NATO-s vitin e ardhshëm

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se Suedia dhe Finlanda do t’i bashkohen zyrtarisht bllokut vitin e ardhshëm.

- Advertisement -

Stoltenberg nuk ka dhënë një datë të saktë se kur do të ndodhte, por shtoi se ishte i sigurt se procesi i ratifikimit do të finalizohet në kohën e duhur.

Suedia dhe Finlanda aplikuan për anëtarësim në NATO në maj për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Turqia deri më tani ka refuzuar të ratifikojë protokollet e pranimit për t’i hapur rrugën atyre për t’u anëtarësuar në NATO.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×