‘Stop fushatës së rreme mediatike’, protestë kundër propagandës në Hungari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rreth 1.500 demonstrues u mblodhën përpara entit rregullator të mediave në Hungari, për të protestuar kundër transmetimit të lajmeve të njëanshme dhe të propagandës në favor të qeverisë populiste të vendit.

Manifestuesit kërkuan zëvendësimin e kreut të korporatës mediatike MTVA dhe mbulim dinjitoz të protestave masive të mbajtura së fundmi nga mësuesit dhe studentët hungarezë.

Protesta, e pagëzuar me parullën “Stop fabrikës së gënjeshtrave”, ishte thirrur nga deputetë të opozitës dhe ish-anëtarë të partisë në pushtet, FIDESZ, të njohur për qëndrimin e tyre kundër korrupsionit.

- Advertisement -

Protestuesit deklaruan se qeveria hungareze ka krijuar një “makinë propagande” që ka refuzuar vazhdimisht t’i garantojë hapësirë zërave të opozitës dhe që vetëm ka mbrojtur politikat e partisë në pushtet.

“Në një vend normal, media publike ndjek rregulla strikte për të lejuar që opinionet opozitare dhe ato qeveritare të përfaqësohen në të njëjtën mënyrë dhe me të njëjtën cilësi”, deklaroi deputeti Akos Hadhazy.

Ai theksoi se, për sa kohë kjo makinë propagande funksionon, qeveria mund të bëjë virtualisht thuajse çdo gjë.

Qeveria hungareze, nën lidershipin e kryeministrit nacionalist Viktor Orban që prej 2010-s, është akuzuar vazhdimisht për çrrënjosjen e lirisë së medias dhe për regres në kontrollin dhe balancat e institucioneve.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×