‘Stuhi’ politike në Uashington pas bastisjes së Trump nga FBI

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara.

Për mbështetësit e miliarderit të pasurive të patundshme, kontrolli në resortin “Mar a Lago” është pjesë e një strategjie të demokratëve për t’i ndaluar atij rikandidimin në vitin 2024.

Mes tyre është strategu republikan, Seth Weathers, i cili e ka quajtur operacionin e agjentëve federalë një veprim mizor dhe fyes.

- Advertisement -

Weathers ka deklaruar se me këtë lëvizje është vendosur një precedent që do të jetë shumë e vështirë të zhbëhet.

“Autorizimi ligjor i mandatit të kontrollit ishte i motivuar politikisht dhe qasja e administratës së presidentit Biden ka arritur nivele të paprecedenta. Askush nuk mendonte se një gjë e tillë do të ndodhte”, ka thënë Weathers.

Nga ana e tij, Biden është përpjekur të distancohet nga ngjarja dhe burime nga Shtëpia e Bardhë kanë deklaruar se ai nuk ishte njoftuar për kontrollin e kompleksit të paraardhësit të tij në detyrë.

Ndërkohë, për gazetarin Daniel Lippman, i cili ka mbuluar gjerësisht aktivitetet politike në Uashington, ish-presidenti Trump nuk mund t’i mbante dokumentet e klasifikuara pas largimit nga Dhoma Ovale, të cilat përflitet se u sekuestruan nga FBI në operacionin e së hënës.

“Fakti që po largoheni nga detyra nuk do të thotë se dokumentet mbi të cilat keni punuar janë tuajat. Ish-krerët e shtetit janë të detyruar t’i dorëzojnë dokumentet presidenciale”, ka thënë Lippman, i intervistuar nga BBC.

Ndërkohë, kryetarja e Komitetit Kombëtar Republikan, Ronna McDaniel është shprehur se operacioni i FBI-së ka pasur si synim cenimin e përpjekjeve të republikanëve për mbledhjen e fondeve për kandidatët e tyre.

“Duhet të marrim sërish në duar frenat e pushtetit. E vetmja mënyrë për t’i ndalur ata është duke fituar si Dhomën e Ulët, edhe Senatin”, ka thënë McDaniel për FoxNews.

Ajo ka shtuar se Trump ka të drejtë kur e krahason bastisjen e pronës së tij me skandalin “Watergate”. “Kjo është e frikshme, nuk i përket demokracisë sonë”, ka shtuar McDaniel.

Por për kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, kontrolli i FBI-së është një lëvizje serioze, që tregon se as ish-presidentët nuk janë mbi ligjin.

“Ne besojmë tek sundimi i ligjit dhe kjo është karakteristikë e vendit tonë; asnjë person nuk është mbi ligjin, as presidenti dhe as ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara”, ka thënë Pelosi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

TË FUNDIT

“Serbia njeh së shpejti Kosovën!” Ja kur arrihet marrëveshja përfundimtare

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e sheh të nevojshëm krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe, por është i gatshëm për të...

Vrasja e të riut me ngjyrë nga policia rikthen protestat në SHBA

Një ditë pasi autoritetet e Memfisit publikuan videon që implikon katër oficerë policie në rrahjen brutale të një djali me ngjyrë Tire Nichols, valët e...

Donald Trump nis fushatën, mohon humbjen në 2020: Jam presidenti që mund të fitojë

Njoftimi i Donald Trump se ai do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024 nuk ishte vetëm një dëshirë apo një dredhi...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës" dhe "Duam demokraci". Protesta...

“McGonigal”, NYT: S’ka tregues për lidhje me rusët, në pikëpyetje akuza e 225 mijë $

Media prestigjioze amerikane, New York Times në një artikull të publikuar së fundmi, shkruan se nuk ka asnjë tregues që të provojë se ish-zyrtari i...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×