English

Suedia “akuza” Beyonce, e fajëson për rritjen e inflacionit në vend

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përpjekjet e vazhdueshme në Eurozonë për të ulur nivelet e inflacionit kanë hasur një variabël tjetër që ka ndikuar në rritjen e indeksit. Nuk janë as barrierat në industritë prodhuese, as lufta në Ukraninë, por një pop star me famë botërore, si Beyonce.

- Advertisement -

Ekspertët e ekonomisë në Suedi, kanë deklaruar se efekt i rritjes së papritur të vlerës së inflacionit në vend, është shkaktuar nga touri “Reinassence” i këngëtares që i rikthehet skenave botërore pas 7 vitesh. Touri që këngëtarja vendosi ta niste pikërisht në qytetin e Stockholm, ka shkaktuar rritjen e papritur të çmimeve të hoteleve dhe restoranteve, të cilët janë pushtuar nga fansat e këngëtares.

“Inflacioni i lartë i paparashikuar në Suedi është faji i Beyonces!”- shprehet i bindur Michael Graham, kreu i bankës daneze Danske Bank, një ndër më të mëdhajat në vend.

Sipas Grahn, touri i këngëtares fituese të 32 çmimeve Grammy Aëards, ka shkaktuar rritje masive të kërkesës në sektorin e hotelerisë.

Nga 9,7% në maj, vlera e inflacionit, vlerë e cila ishte parashikuar nga ekspertët të zbriste në 9,4%, ka arritur vlerën 10,5%. Ekspertët akuzojnë këngëtaren e famshme të “Crazy in Love” si përgjegjëse për rritjen e çmimeve më 0,2 pikë përqindje brenda një muaji. Edhe pse rritja e rrufeshme e çmimeve pritet të ngadalësohet në fund të muajit me mbarimin e koncertiti të Beyonce, ekziston frika se koncerti i këngëtarit të famshëm Bruce Springsteen në fund të muajt në Goteborg, do të ketë po të njëjtin impakt.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×