BQE do të rrisë normat e interesit për të ulur inflacionin 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha sot se presionet mbi çmimet janë “të forta” dhe vuri në dukje se BQE do të rrisë normat e interesit mjaftueshëm për të ulur inflacionin dhe do t’i mbajë ato “për aq kohë sa të jetë e nevojshme”.

“Vendimet tona të ardhshme do të sigurojnë që normat bazë të interesit të sillen në nivele mjaft kufizuese për të arritur një kthim në kohë të inflacionit në objektivin tonë afatmesëm prej dy për qind. Normat e interesit do të mbahen në këto nivele për aq kohë sa të jetë e nevojshme,” – tha Lagarde.

Sipas AP, kreu i BQE-së vuri në dukje se inflacioni është barra më e madhe për njerëzit e zakonshëm, veçanërisht ata që kanë të ardhura të ulëta dhe shpenzojnë pjesën më të madhe të të ardhurave të tyre për ushqim dhe energji.

- Advertisement -

Inflacioni i lartë, veçanërisht në segmentin e ushqimit dhe energjisë, ka ngadalësuar ekonominë evropiane pasi konsumatorët janë të detyruar të shpenzojnë më shumë para për gjërat e nevojshme, duke u lënë atyre më pak për të shpenzuar për gjëra të tjera.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×