Sulm me bombë kimike në Gjermani, arrestohet 32-vjeçari nga Irani

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia gjermane arrestoi të dielën një qytetare me orgjinë iraniane, të dyshuar për sulme terroriste. 32-vjeçari, emri i të cilit nuk është bërë i ditur nga policia, dyshohet se po planifikonte sulme me lëndë kimike.

Në banesë, atij i janë gjetur sasi të konsiderueshme cinuri, një lëndë e rrezikshme vdekjeprurëse, si dhe solucione të tjera kimike që përdoren për prodhimin e lëndëve plasëse.

Prokuroria e Dyseldorfit njoftoi se hetimet nisën pas sinjalizimit të disa shërbimeve sekrete të vendeve të tjera. Hetimet tregojnë se në një prej qyteteve të mëdha gjermane po përgatitej një sulm terrorist islamik.

- Advertisement -

Sipas të dhënave, personi i arrestuar po përgatiste një bombë kimike, e cila do të sillte pasoja falte dhe humbjen e shumë jete njerëzish.

Autoritetet gjermane thanë se i arrestuari nuk rezulton të ketë lidhje me struktura të shërbimeve apo institucioneve të Republikës së Iranit.

Verifikimet tregojnë se ai është pjesë e një grupi radikal fetar, por pa lidhje direkte me Teheranin.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

TË FUNDIT

Arrestohen 4 pjesëtarë të një grupi kriminal në Berat

Policia e Beratit ka arrestuar 4 pjesëtarë të një grupi kriminal që merrej me shitjen në doza të vogla të kanabisit në qytetin e...

Pranga sekretares së MSH për korrupsion, Hoxha: S’do guxonte pa lejen e eprorëve

Gazetari Poli Hoxha ka komentuar arrestimin e sekretares së përgjithshme të Ministrisë së Shëndetësisë Joana Duro, e cila akuzohet për korrupsion. Në një intervistë për...

Bie inflasioni në Turqi, për herë të parë në 16 muaj zbret në 40%

Inflacioni vjetor në Turqi ka rënë nën shifrën 40 për qind në maj, për herë të parë që 16 muaj. Sipas të dhënave zyrtare,...

Berisha thirrje nga Kuvendi: Ka vetëm një rrugë, protesta, protesta e vetëm protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri thirrje nga foltorja e Kuvendit për protesta masive kundër manipulimit të zgjedhjeve. Berisha tha në fjalën e tij se zgjedhja e...

Mediu-opozitës: Duhen lista të hapura, zelli për udhëheqësin po na lë pa shqiptarë

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu, i pranishëm në seancën plenare këtë të hënë i bëri thirrje grupeve politike opozitare që të shikojnë të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×