English

Sulm me dronë në Gaza/ Vdes ndërsa raportonte djali i gazetarit të Al Jazeera-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Djali i madh i shefit të zyrës së Al Jazeera-s në Gaza është vrarë në një sulm izraelit në Gazën jugore.

- Advertisement -

Hamza al-Dahdouh, ngazetar dhe kameraman i rrjetit Al Jazeera, ishte me gazetarë të tjerë në një rrugë midis Khan Younis dhe Rafah kur u godit nga një sulm me dron.

Në këtë sulm humbi jetën edhe gazetari i pavarur Mustafa Thuraya.

Katër anëtarë të tjerë të familjes së shefit të byrosë Wael al-Dahdouh u vranë gjithashtu në tetor.

Gruaja e tij Amna, nipi i tij Adam, djali i tij 15-vjeçar Mahmoud dhe vajza shtatë-vjeçare Sham vdiqën të gjithë në një sulm izraelit.

Sipas Hisham Zaqout, një korrespondent i Al Jazeera-s, Hamza dhe një grup gazetarësh ishin rrugës për në zonën Moraj në verilindje të Rafahut e cila u caktua një “zonë humanitare” nga ushtria izraelite, por që ra pre e bombardimeve.

Sipas Al Jazeera shumë banorë të Gazës ishin zhvendosur në këtë zonë për t’i shpëtuar bombardimeve në rajone të tjera të territorit. Hamza kishte synuar të raportonte mbi situatën e zhvilluar dhe pasojat e bombardimeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?