Sulm me dronë në Moskë, devijohen fluturimet në aeroportin ‘Vnukovo’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sulm me dronë, të cilin autoritetet ruse ia atribuojnë Ukrainës, është kryer në Moskë duke shkaktuar devijimin e fluturimeve nga aeroporti ndërkombëtar “Vnukovo”.

Raportohet se të paktën 5 dronë u përdorën në sulmin e së martës, i cili vuri gjithashtu në shënjestër lokalitete në rrethinat e kryeqytetit rus.

Megjithatë, Ministria ruse e Mbrojtjes deklaroi se të gjithë dronët ishin qëlluar dhe rrëzuar dhe rrjedhimisht nuk kishin shkaktuar viktima apo dëme materiale.

- Advertisement -

Nga ana e saj, Ukraina nuk e ka marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit.

Kufizimet në “Vnukovo”, një nga tre aeroportet ndërkombëtare të Moskës, u hoqën disa orë më vonë. Fluturimet nga Turqia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti ishin mes atyre të prekura.

Qeveria ruse ka saktësuar më tej se 4 nga dronët që po fluturonin mbi rajonin e Moskës u qëlluan nga sistemet mbrojtëse ajrore, ndërsa i pesti u lokalizua elektronikisht përpara se të përplasej.

“Një përpjekje nga regjimi i Kievit për të sulmuar një zonë ku ndodhen infrastruktura civile, përfshirë një aeroport ku qarkullojnë fluturime ndërkombëtare, është një akt i ri terrorist”, ka deklaruar zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Ky nuk është sulmi i parë me dronë që vë në shënjestër Moskën. Në muajin maj, Kremlini deklaroi se të paktën 8 dronë kishin sulmuar kryeqytetin, duke shkaktuar dëme të vogla. Ndërsa në shkurt, një dron u përplas me selinë e Kremlinit.

Në të dyja rastet, Kievi mohoi përgjegjësitë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

TË FUNDIT

“Çelim një fazë të re”, Balla: IKMT të garantojë parandalimin e ndërtimeve pa leje

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, së bashku me drejtuesin e ri të IKMT-së Ervin Hoxha inspektuan nga afër punimet për prishjen e disa objekteve...

Njësitë speciale të Kosovës protestojnë para qeverisë, shpalosin një sërë kërkesash

Njësitë speciale të Policisë së Kosovës kanë protestuar të shtunën pranë ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, për herë të dytë brenda rreth...

Dritan Goxhaj padit Ulsi Manjën në SPAK/ Ja për çfarë e akuzon ministrin

Ish-luftëtari i UÇK-së Dritan Goxhaj ishte këtë të shtunë në një intervistë për Euronews Albania ku zbuloi edhe arsyen se përse ka ngritur padi...

SPAK njoftim zyrtar për urdhër-arrestet e lëshuara për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit lëshoi 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...

Deputetja britanike: Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë, të përballet me drejtësinë

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiçi të ekstradohet në Kosovë. Radoiçiçi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×