Sulme ndaj centralit atomik, Zelensky: Rusia, shtet terrorist

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti ukrainas ka deklaruar se pavarësisht se sa të “pabesa” mund të jenë sulmet e Rusisë, Ukraina dhe populli i saj nuk do të dorëzohen.

Volodymyr Zelensky i bëri komentet pas një seri sulmesh me raketa ruse, që shkaktuan një ndërprerje masive të energjisë, përfshirë centralin bërthamor të Zaporizhias.

“Situata është kritike dhe Rusia qëllimisht po i krijon situata të tilla në impiantet tona bërthamore. Kjo do të thotë se Rusia nuk mund të jetë një pjesëmarrës i besueshëm në marrëdhëniet në sferën bërthamore. Do të thotë se, sa më parë industria bërthamore ruse të jenë objekt i sanksioneve, aq më e sigurt do të jetë bota. Një shtet terrorist nuk mund të lejohet të përdorë impiante bërthamore kudo në botë për qëllime terroriste”, theksoi ai.

- Advertisement -

Edhe shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell e quajti sulmin në Zaporizhia një “shkelje serioze” të sigurisë bërthamore.

“Zaportizhia është impianti bërthamor më i madh në Evropë dhe Rusia po vë në rrezik të gjithë kontinetin tonë të përbashkët evropian, përfshirë vetveten”, u shpreh Josep Borrell, shef i Politikës së Jashtme të BE-së.

Ndërkohë, qeveria ukrainase vazhdon të dërgojë përforcime ushtarake në Bakhmut, duke u zotuar se nuk do lejojë rënien e tij në duart e rusëve, të cilët kanë dyfishuar ofensivën.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

TË FUNDIT

Në kërkim për ekzekutimin e ish-bashkëshorten, burri vret veten me të njëjtën armë

Alfred Vefa, autori i dyshuar i vrasjes së 35 vjeçares Klodiana Vefa është gjetur i vdekur. Sipas mediave italiane, ish-bashkëshorti i gruas që u vra...

E rëndë! U copëtua nga makina e mishit, vdes para syve të vajzës shqiptarja në Greqi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në Greqi. Një 50 vjeçare shqiptare në është copëtuar nga makineria e mishit në...

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×