English

Sulmet Houthi, kompania ‘Shell’ pezullon të gjitha dërgesat përmes Detit të Kuq

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompania e madhe amerikane e naftës, Shell, ka pezulluar operimet në Detin e Kuq për një kohë të pacaktuar.

- Advertisement -

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave, masa është për shkak të frikës së përshkallëzimit të mëtejshëm në zonë, raportoi Wall Street Journal.

Huthët e Jemenit kanë kryer sulme ndaj anijeve ndërkombëtare, duke thënë se ata po veprojnë në solidaritet me Gazën.

Shell ndërmori këtë hap për të ndaluar të gjitha kalimet për shkak të shqetësimeve që një sulm i suksesshëm mund të shkaktojë një derdhje masive të naftës në rajon, si dhe të paraqesë rreziqe për sigurinë e ekuipazheve në anije, shtoi raporti.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×