English

Sulmi “hakmarrës” i Iranit ndaj Izraelit, Biden do të takohet me liderët e G7

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Biden ka thënë se do të thërrasë një takim të liderëve të G7 për të “koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike” ndaj sulmit të Iranit.

- Advertisement -

Italia, e cila aktualisht mban presidencën e rradhës të G7, ka bërë thirrje për një takim virtual për të diskutuar sulmin, sipas Reuters duke cituar burime brenda zyrës së kryeministrit.

Ai pritet të zhvillohet në orët e para të pasdites, sipas kohës evropiane.

Raportet në Izrael sugjeruan se avionët luftarakë të RAF dhe të SHBA-së e ndihmuan Izraelin të kapte dronët dhe raketat në hyrje.

Biden thotë se i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se Izraeli kishte demonstruar “kapacitet të jashtëzakonshëm” për t’u mbrojtur kundër sulmeve të paprecedentë të Teheranit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?