BE

BE përsërit mbështetjen për Ukrainën, Von der Leyen: Do jemi me ju aq sa duhet

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen më 2 janar përsëriti mbështetjen e theksuar të Bashkimit Evropian për ukrainasit "për...

‘BE, test për udhëtarët nga Kina’, Franca kërkon rregulla të reja kundër COVID

Qeveria franceze kërkon që Bashkimi Europian të miratojë rregulla më të ashpra kundër COVID-19, për qytetarët që udhëtojnë nga Kina. Autoritet Franceze kërkojnë nga...

​Suedia merr kryesimin e Presidencës së Bashkimit Evropian

Duke filluar nga sot, 1 janar, Suedia merr kryesimin e Presidencës së radhës të Bashkimit Evropian e cila ndryshon një herë...

Kroacia, zyrtarisht pjesë e Eurozonës dhe Shengenit

Kroacia është bërë shteti i 20-të anëtar i BE-së që hyri në Eurozonë dhe zëvendëson monedhën e saj kombëtare, kunën, me...

Gjysmë shekulli, Irlanda shënon 50 vjetorin e anëtarësimit në BE 

Më 1 janar 1973, kryeministri i atëhershëm irlandez Jack Lynch nënshkroi për Irlandën në Komunitetin Ekonomik Evropian (EEC) së bashku me...

Ursula von der Leyen: Evropa e bën Kroacinë më të fortë dhe anasjelltas 

Kroacia mund të jetë krenare për anëtarësimin në Eurozonë dhe zonën Shengen sepse ajo do të tërheqë investime, do të ndihmojë...

SHBA dhe BE reagojnë për tensionet në Kosovë, thirrja për palët

Departamenti amerikan i Shtetit thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian janë duke punuar me kryeministrin e Kosovës,...

Mediu: Serbia faktor në Ballkan për shkak të raporteve që ka me Rusinë dhe Kinën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu thotë se Serbia është një faktor politik në Ballkan, për shkak të raporteve që ka...

Odeta Barbullushi: Elementët që duhet të plotësojë Shqipëria për t’u bërë pjesë e BE

Këshilltarja e kryeministrit, Odeta Barbullushi tregoi për “Barometri” në Euronews Albania elementët që duhet të plotësojë Shqipëria për t’u bërë pjesë...

Luarasi: Fakti që shumica e popullsisë shqiptare janë myslimanë na penalizon në BE

Pedagogia Iris Luarasi thotë se hapja e negociatave është një proces i rëndësishëm që e çon shumë hapa para në Bashkimin...

A duan ende shqiptarët të hyjnë në BE?

Shpresa e shqiptarëve që po shkojmë drejt rrugës së anësimit në BE është rritur. Të pyetur nga Barometri ne Euronews Albania...

Ngrirja e fondeve, Orban akuzon BE-në për ‘hungarofobi’

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka akuzuar Brukselin për “hungarofobi”, duke thënë se paragjykimet – në vend të shqetësimeve lidhur me korrupsionin...

Ambasadorët e BE-së miratojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së gjatë takimit në Bruksel të martën kanë miratuar marrëveshjen e arritur më parë mes Këshillit...

BE investon 91 milionë euro në Kosovë për linjat hekurudhore

Puna e bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian me një shumë prej 91 milionë euro ka çuar në marrëveshjen për rehabilitimin dhe përmirësimin...

BE dhe Irani do vazhdojnë të punojnë për marrëveshjen bërthamore, thotë Borrell

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dënoi të martën mbështetjen e Iranit për Rusinë në luftën e saj...

Daçiç: Çekia s’do ta vendosë në procedurë kërkesën e Kosovës për anëtarësim në BE

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar se sipas informacioneve të disponueshme, Republika Çeke nuk do ta...