franca

Franca në ndihmë të bukëpjekësve, ndihmë ekonomike për të evituar mbylljen e furrave

Ndërsa qeveria franceze nxiton të shpëtojë dyqanet tradicionale të bukës nga mbyllja për shkak të rritjes së kostove të prodhimit, furnizuesit...

Rritja e infektimeve, Franca rikthen masat kufizuese për udhëtarët që vijnë nga Kina

Rritja e numrit të infektimeve me Covid-19 në Kinë ka bërë që shumë shtete të rikthejnë masat kufizuese për udhëtarët që...

Franca fiton konkursin e këngës Junior Eurovision

Franca ka fituar këtë vit Festivalin e Këngës Junior Eurovision, i cili u mbajt në Jerevan, Armeni. 13-vjeçari Lissandro fitoi me 203...

Si Macron po lobon që Greqia ta njohë Kosovën?

Gazetari Genc Burimi analizoi në një intervistë për Euronews Albania se si Macron po lobon që Greqia ta njohë Kosovën. “Pas Greqisë...

Franca thirrje Kosovës të pranojë propozimin e BE-së për targat

Ambasadori francez në Kosovë, Olivier Guerot, u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të pranojnë propozimin për kompromis në çështjen...

Franca e konfirmon, Nkunku humbet Botërorin “Katar 2022”

Si pasojë e lëndimit që e pësoi gjatë stërvitjes me Kombëtaren e Francës, ylli i RB Leipzigut, Christopher Nkunku do ta...

Abazoviç: Mali i Zi dhe Franca së bashku për paqe dhe përparim 

Kryeministri i Malit të Zi në mandatin teknik, Dritan Abazoviç, deklaroi se Mali i Zi dhe Franca bien dakord për një...

Emigrantët zbarkojnë në Francë, Parisi ende i zemëruar me Romën

Pas javësh të tëra në det, anija “Oshën Viking” me 230 emigrantë në bord është ankoruar në portin ushtarak të Tulonit...

Macron: Franca duhet të jetë një fuqi e pavarur bërthamore 

Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se strategjia ushtarake e Francës deri në fund të dekadës duhet të fokusohet në forcimin...

Franca hap minierën e litiumit, mund të furnizojë 700.000 bateri makinash në vit 

Një minierë litiumi me kapacitet për të furnizuar 700.000 bateri për makina elektrike në vit do të hapet në Francë. Projekti i...

Spanja, Franca dhe Portugalia marrëveshje për ndërtimin e tubacionit të gazit

Të enjten më 20 tetor, kryeministri spanjoll Pedro Sanchez tha se Spanja, Franca dhe Portugalia kishin rënë dakord për të ndërtuar...

Franca gjobitet nga Këshilli i Shtetit për cilësinë e dobët të ajrit

Gjykata më e lartë administrative e Francës, Këshilli i Shtetit ka urdhëruar qeverinë të paguajë gjobën prej miliona eurosh për cilësinë...

Franca do të trajnojë rreth 2.000 ushtarë ukrainas

Franca ka njoftuar se do të furnizojë Ukrainën me sisteme të mbrojtjes ajrore dhe do të zgjerojë një program trajnimi për...

Franca e mbërthyer nga grevat, paralajmërimi i qeverisë: Do të ndërhyjmë me forcë

Me vendin që është ende i mbërthyer nga grevat, qeveria franceze ka deklaruar se mund të ndërhyjë me forcë për të...

Kulla Eiffel fiket, Parisi merr masa për krizën energjetike

Njihet si “qyteti i dritës”, por Parisi do të zbehë disa nga monumentet e tij si përgjigje ndaj krizës energjetike. Kulla Eiffel...

Situata kritike në Francë, korriku më i thatë në histori

Franca po përjeton korrikun më të thatë në histori, tha shërbimi kombëtar i motit të mërkurën. Kushtet aktuale janë të ngjashme me...