franca

Franca masa ‘drastike’ për energjinë, gjoba nëse shkelen nga bizneset

Qeveria franceze do të detyrojë të gjitha bizneset me ajër të kondicionuar të mbyllin dyert dhe të fikin reklamat me ndriçim...

Franca riatdheson 51 gra dhe fëmijë nga kampet në Siri

Franca riatdhesoi 51 shtetas nga Siria të martën, duke përfshirë disa fëmijë jetimë që kishin qenë në paraburgim në verilindje të...

Mbyllet ‘epoka’ franceze e BE, nga 1 korriku ‘frenat’ i kalojnë Republikës Çeke

Franca përfundon këtë të enjte drejtimin e presidencës së radhës të Bashkimit Europian, të cilën e mori në dorëzim më 1...

72 shqiptarë mbërrijnë në Rinas, probleme me ligjin në Angli dhe Francë

Gjatë 2 ditëve të fundit janë ekstraduar nga Anglia dhe Franca 72 shqiptarë, të cilët janë transportuar më avionë drejt aeroportit...

Franca gjobit McDonald’s, kompania do paguajë 1.25 miliardë euro

Kompania e njohur e ushqimeve të shpejta “McDonald’s” do t’i paguajë shtetit francez 1.25 miliardë euro për të shmangur procesin gjyqësor...

Gati gjysma e gjermanëve dhe francezëve janë kundër Shqipërisë në BE

Thuajse gjysma e francezëve dhe gjermanëve mendojnë se Shqipëria nuk është gati për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, sipas YouGov. Megjithatë, kjo...

Franca do të rikthejë ambasadën e saj në Kiev

Franca njoftoi të enjten se ambasada e saj në Ukrainë do të kthehej shumë shpejt në kryeqytetin Kiev nga Lviv, raporton...

Franca në prag të zgjedhjeve, Macron akuzon ekstremin e djathtë

Ekstremi i djathtë në Francë po luan me frikën e njerëzve. Kështu ka deklaruar presidenti Emmanuel Macron në intervistën e fundit...

Pse gënjejmë më 1 prill?

1 prilli është dita ku njerëzit gënjejnë njëri-tjetrin, bëjnë shaka, mashtrime e rrengje me përmbajtje humori. Ndërsa këto mund të bëhen në...

Franca lehtëson masat e udhëtimit për shqiptarët

Shqiptarët mund të udhëtojnë në Francë pa qenë nevoja për ndonjë arsye madhore, siç ka qenë rregulli më përpara për shkak...

Franca dhe Gjermania përgatiten për reduktimin e gazit rus

Franca dhe Gjermania po përgatiten për një reduktim të furnizimit me gaz nga Rusia, tha ministri francez i Ekonomisë. Deklarata vjen menjëherë...

Shefi i ri i Interpolit nën hetim në Francë për akte torture dhe barbarizmi

Drejtori i ri i Interpolit po hetohet në Francë për ‘torturë’ dhe ‘akte barbarizmi’. Ahmed Nasser Al-Raisi është akuzuar nga një organizatë...

Parada ushtarake në Greqi në ditën e Pavarësisë

Avionët luftarakë Rafael, të blerë nga Franca, morën pjesë në paradën ushtarake të zhvilluar në Athinë për të festuar Pavarësinë e...

Macron bisedon me Putin mbi sigurinë bërthamore dhe evakuimin e civilëve

Presidenti francez Emmanuel Macron ka biseduar me homologun e tij rus Vladimir Putin mbi sigurinë bërthamore dhe atë të civilëve ukrainas. “Ne...

BE përsërit thirrjet për armëpushim

Bashkimi Evropian ka ripërsëritur thirrjet për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë. "Kjo luftë duhet të ndalet tani. Unë bëj thirrje për...

Franca bllokon jahtin e zyrtarit rus si pjesë e sanksioneve të BE

Autoritetet franceze kanë sekuestruar një jaht që i përket Igor Sechin, shefit ekzekutiv të kompanisë shtetërore ruse të energjisë 'Rosneft', si...