orban

Orban kundër rishikimit të rregullave të BE-së për emigrantët dhe azilkërkuesit

Kryeministri hungarez Viktor Orban e vlerësoi të papranueshme marrëveshjen brenda Bashkimit Evropian për rishikimin e rregullave në lidhje me emigrantët dhe...

Orban kundër NATO-s, kryeministri hungarez i thotë ‘jo’ zgjerimit me Ukrainën

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka hedhur dyshime mbi aspiratën afatgjatë të Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n. Ndërhyrja e tij erdhi...

Orban mbështet Trump: Vazhdoni luftën, zoti President 

Kryeministri hungarez Viktor Orban mbështeti sot ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump, duke i thënë që të “vazhdojë luftën”. Trump po përballet me...

Vuçiç sfidon Orban në bilardo pas takimit 3-orësh në Beograd

Zhvillimet e fundit gjeopolitike dhe marrëdhëniet dypalëshe kanë qenë në fokus të një takimi mes kryeministrit hungarez Viktor Orban dhe presidentit...

Orban: Qeveria hungareze do të ruajë stabilitetin ekonomik 

Qeveria hungareze do të ruajë stabilitetin ekonomik vitin e ardhshëm dhe do të mbajë kufizime në rritjen e çmimeve të energjisë...

Orban: Merkel do ta kishte parandaluar luftën në Ukrainë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka thënë të martën se ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel do të mund të parandalonte luftën e Rusisë...

Orban vë në lojë BE-në, Kryeministri hungarez: Të rishikojmë anëtarësinë pas 2030-s

Kryeministri Viktor Orban ka reaguar ndaj rezolutës së Parlamentit Evropian që dënon Hungarinë, duke e quajtur atë një shaka. Në Beograd, kreu...

Orban: Nëse nuk ndryshojmë sanksionet, situata në Evropë nuk do të jetë e lehtë 

Për shkak të luftës dhe sanksioneve, ekziston rreziku që të mos ketë energji të mjaftueshme në Evropë, tha kryeministri hungarez Viktor...

Reagime të ashpra ndaj fjalimit të Orbanit për “racat e përziera”

  Kryeministri hungarez Viktor Orban është sërish në qendër të vëmendjes së opinionit europian për shkak të deklaratave të tij. Këtë herë gjërat...

Fjalimi ‘nazist’ i Orban, dorëhiqet aleatja e kryeministrit

Reagime të shumta ka shkaktuar fjalimi i kryeministrit hungarez Viktor Orban kur gjatë fundjavës ai u shpreh se racat europiane dhe ato...

Aleatja e kryeministrit hungarez dorëhiqet pas fjalimit të tij nazist

Anëtarja e rrethit të ngushtë të kryeministrit hungarez Viktor Orban ka dhënë dorëheqjen pasi ky i fundit mbajti një fjalim kundër...

Hungaria shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të luftës në Ukrainë

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka vendosur një gjendje të re të jashtëzakonshme në vend për shkak të luftës në Ukrainën...

Kur mund t’i japë fund luftës Putin, Papa Françesku zbulon bisedën me Orban

Papa Françesku tha se kryeministri hungarez Victor Orban i kishte treguar kur u takuan në fund të prillit se presidenti rus...

Orban fiton mandatin e katërt si kryeministër i Hungarisë, kritika Zelenskit

Viktor Orban siguroi një mandat të katërt radhazi në krye të qeverisë hungareze duke mbyllur një fushatë të dominuar nga qëndrimi...

Hungaria në zgjedhje, garë e ashpër mes kryeministrit Orban dhe opozitës

Qytetarët në Hungari nisën të hedhin votat në kuti mëngjesin e së dielës, për të zgjedhur legjislaturën e re të vendit. Procesi...

Hungaria në zgjedhje, partia e Orban ruan epërsinë ndaj opozitës së bashkuar

Teksa zgjedhjet kombëtare të 3 prillit po afrojnë, hungarezët po përgatiten të zgjedhin mes kryeministrit nacionalist Viktor Orban, një nga liderët...