pakistan

Kriza/ Pakistani arrin një marrëveshje financimi prej 3 mld dollarësh me FMN

Pakistani i goditur nga kriza ka arritur një marrëveshje me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) mbi 3 miliardë dollarë (2.4 miliardë £)...

Përmbytje pas stuhisë në Pakistan| Të paktën 25 viktima dhe 145 të plagosur 

Të paktën 25 persona janë vrarë dhe 145 të tjerë janë plagosur nga shembja e shtëpive dhe përmbytjet e shkaktuara nga...

Të paktën shtatë mësues janë vrarë nga të shtënat në një shkollë në Pakistan 

Të paktën shtatë mësues u vranë sot nga të shtënat në një shkollë në veriperëndim të Pakistanit, thanë zyrtarët, pa specifikuar...

Shpërthimet në Pakistan, vriten 8 persona

Dy shpërthime tronditën një zyrë kundër terrorizmit në veriperëndim të Pakistanit të hënën, duke vrarë të paktën tetë persona, tha policia. Shefi...

Sulm me bombë në makinën e policisë, 4 viktima, mes tyre 5-vjeçarja

Të paktën katër persona u vranë dhe 15 të tjerë u plagosën sot në një sulm me bombë në një automjet...

Shteti Islamik merr përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës në Pakistan 

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për një sulm vetëvrasës në Pakistanin jugperëndimor ku humbën jetën nëntë policë, tha Grupi i Inteligjencës...

Sulm në Pakistan, vriten 9 oficerë sigurie

Nëntë oficerë sigurie u vranë dhe të paktën 13 të tjerë u plagosën gjatë një sulmi vetëvrasës në Pakistanin jugperëndimor. Shpërthimi ndodhi...

Pakistani bllokon faqen e Wikipedia-s

Autoritetet pakistaneze kanë bllokuar qasjen në enciklopedinë online, Wikipedia, me arsyetimin se nuk e ka hequr përmbajtjen që e konsideron blasfemike. Pamjet...

Shpëthimi me bombë në xhaminë në Pakistan, shkon në 88 numri i viktimave

Numri i të vdekurve nga një bombë e dyshuar vetëvrasëse që shpërtheu në një xhami në një kompleks policie në Pakistanin...

Të paktën 32 të vrarë nga shpërthimi në një xhami në Pakistan

Të paktën 32 persona u vranë dhe dhjetëra u plagosën në një shpërthim në një xhami në qytetin Peshawar, në veriperëndim...

Mbi 50 të vdekur në dy aksidente në Pakistan

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën të dielën në dy aksidente të ndara në Pakistan. Të paktën 41 persona humbën...

Ndërpritet energjia në Pakistan, 231 milionë banorë në errësirë

Një defekt i rëndë në rrjetin kombëtar të energjisë elektrike ka shkaktuar ndërprerje të furnizimit në të gjithë Pakistanin, duke lënë...

Avokati pakistanez qëllohet për vdekje brenda ndërtesës së gjykatës

Një avokat dhe aktivist i njohur pakistanez për të drejtat e njeriut u qëllua për vdekje të hënën në një ndërtesë...

Zbulohet varianti i ri i COVID në Pakistan, besohet se shtoi infektimet në Kinë

Autoritetet shëndetësore në Pakistan konfirmuan praninë e variantit të ri të coronavirusit që shkakton sëmundjen COVID-19, që besohet të jetë shkaktari...

Fugoni në Pakistan bie në kanal, 20 viktima

Në jug të Pakistanit, 20 pasagjerë, kryesisht gra dhe fëmijë, humbën jetën dhe 13 u plagosën kur një fugon ra në...

Merr flakë autobusi në Pakistan, 18 viktima, mes tyre 12 fëmijë

Të paktën pakistanezë mes tyre 12 fëmijë, u vranë në një zjarr që shpërtheu në autobusin në të cilin ndodheshin. Zjarri shpërtheu...