ruse

Sulmet masive ruse synojnë rrjetin energjetik të Ukrainës, thotë Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Rusia ka nisur një sulm të ri masiv që synon rrjetin energjetik të Ukrainës. Ai shtoi...

Rusia përgatitet për ofensivën ukrainase në Kherson

Ushtria ukrainase bëri të ditur të premten se Rusia ka dërguar mijëra trupa të rekrutuar së fundmi për të përforcuar mbrojtjen...

Kievi kufizon përdorimin e energjisë pas sulmeve ruse

Ukrainasit po përballen me ndërprerje në shkallë të gjerë mbarëkombëtare të energjisë elektrike pasi zyrtarët kufizuan furnizimin për t'u dhënë kohë...

Rusët zbarkojnë në Bjellorusi, Ukraina frikë për sulme

Bjellorusia ka mirëpritur kontingjentin e radhës të trupave ruse që kanë mbërritur për t’u stërvitur me ato vendase. Janë rreth 9...

Po fotografonin objekte të paligjshme në Norvegji, arrestohen 4 rusë

Katër shtetas rusë – tre burra dhe një grua – u arrestuan javën e kaluar dhe janë në paraburgim në Norvegji,...

Një takim i pazakontë në Siri: Ushtarët amerikanë dhe rusë shtrëngojnë duart 

Ushtarët rusë dhe amerikanë, në të njëjtin vend, me buzëqeshje dhe shtrëngime duarsh. Duket e paimagjinueshme, por pikërisht një foto e tillë...

75 raketa godasin Kievin, Zelenski: Rusët synojnë infrastrukturën energjetike

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka reaguar pas sulmeve me raketa që goditën kryeqytetin Kiev këtë të hënë. Ai u shpreh se...

Bombardimet ruse shkaktojnë 17 viktima në Zaporizhia

Raketat e lëshuara nga forcat ushtarake ruse gjatë natës, kanë lënë të vdekur 17 persona në Zaporizhia. Sekretari i Këshillit të qytetit,...

Gjashtë diplomatë rusë shpallen ‘non grata’ në Mal të Zi

Ministria e Jashtme e Malit të Zi ka njoftuar se ka shpallur persona non grata gjashtë diplomatë rus të akredituar në...

Spiunë rusë në Mal të Zi, deputeti shqiptar: NATO e paralajmëroi 2 vjet më parë

Mehmet Zenka, deputet shqiptar në Mal të Zi, thotë se arrestimi i spiunëve rusë në këtë vend ishte diçka e pritshme...

Aksion kundër spiunazhit rus në Mal të Zi, arrestohen dhjetëra të dyshuar

Agjencitë ligjzbatuese në Malin e Zi kanë ndërmarrë të enjten një operacion masiv kundër një grupi personash që dyshohen si agjentë...

Finlanda mbyll kufirin për turistët rusë

Finlanda do të mbyllë kufirin e saj për turistët rusë nga e premtja, fqinji i fundit i Moskës në BE që...

‘Janë të mirëseardhur’, Rama për rusët që arratisen pas urdhrit të Putin për luftë

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se rusët të cilët largohen nga Rusia, për shkak të thirrjes së presidentit Vladimir Putin për mobilizim...

‘Rama mbajti peng Bashën’, Spaho: Dosja e financimeve ruse u përdor për shantazh

Deputeti i Partisë Demokratike Edmond Spaho thotë se dosja e financimeve ruse është përdorur nga kryeministri Edi Rama për të shantazhuar...

Rusët dynden në Beograd pas thirrjes së Putin për mobilizim ushtarak | 5 zhvillime

Rusët dynden në Serbi, deri në 9 mijë euro bileta nga Moska për në Beograd Një biletë për të fluturuar nga...

Rusët dynden në Serbi, deri në 9 mijë euro bileta nga Moska për në Beograd

Një biletë për të fluturuar nga Moska në drejtim të Beogradit ka arritur deri në 9 mijë euro. Kështu u shpreh gazetari...