shba

3 armë rrëqethëse që përdoren kundra civilëve

Nga ‘Zëri i Zotit’ tek ‘Arma e Nxehtësisë’, më poshtë do të eksplorojmë 3 lloje armësh të prodhuara nga ushtria amerikane...

27 avionë luftarakë, Kina nis stërvitjen më të madhe ushtarake rreth Tajvanit

Kina dha të mërkurën një paralajmërim të qartë për Tajvanin duke dërguar 27 avionë luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes...

Pse është kaq i rëndësishëm Tajvani – sa SHBA është gati të rrezikojë gjithçka?

Së fundmi, SHBA duket se është gati të rrezikojë gjithçka për të mbrojtur Tajvanin – por çfarë është kaq e rëndësishme...

Mbërritja e Pelosit në Tajvan dhe reagimi i Kinës | 5 zhvillime kryesore

‘Cënohet sovraniteti territorial’, Kina reagon për vizitën e Pelosit në Tajvan Kina ka reaguar pas mbërritjes së Kryetares së Dhomës së...

‘Cënohet sovraniteti territorial’, Kina reagon për vizitën e Pelosit në Tajvan

Kina ka reaguar pas mbërritjes së Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Nancy Pelosi këtë të...

Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit para vizitës së mundshme të Pelosit

Tajvani po përgatitet për një shfaqje të mundshme të forcës nga Kina pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy...

Lideri i Al-Kaedës i vrarë me dron, truri i sulmeve të 11 shtatorit

Ayman al-Zawahiri, i cili drejtoi Al-Kaedën dhe ndihmoi në planifikimin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit, është vrarë në një sulm...

Raketa moderne kundër Rusisë, SHBA jep 550 mln ndihma për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të japin 550 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën. Zyrtarë të lartë amerikan njoftuan dje...

Arben Kraja në SHBA, u prezanton arritjet e SPAK amerikanëve

Arben Kraja, drejtuesi i SPAK së bashku me drejtuesin e Byrosë Kombëtare të Hetimit Aida Veizaj ndodhen në një vizitë zyrtare...

SHBA vret liderin e Al-Kaedës në një sulm me dron

Shtetet e Bashkuara kanë vrarë liderin e Al-Kaedës, Ayman al-Zawahiri, në një sulm me dron në Afganistan, ka konfirmuar presidenti Joe...

Pelosi pritet të vizitojë Tajvanin mes tensioneve SHBA-Kinë

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi pritet të vizitojë Tajvanin si pjesë e turneut të saj në Azi. Kështuë...

Putin: Shtetet e Bashkuara janë kërcënimi kryesor për Rusinë

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi të dielën një doktrinë të re detare, e cila paraqet Shtetet e Bashkuara si rivalin kryesor...

SHBA akuzon Rusinë për ndërhyrje në politikën amerikane

Prokurorët në SHBA kanë akuzuar një shtetas rus për komplot për të përdorur qytetarët amerikanë si "agjentë të paligjshëm të qeverisë...

Kina aksion ushtarak kundër Tajvanit? Përgjigjet zyrtari amerikan

Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë provë apo sinjal në lidhje me një aktivitet të mundshëm ushtarak të Kinës kundër Tajvanit. Kështu...

Shitet për 1.1 milion dollarë në një ankand ora e Adolf Hitler

Një orë që thuhet se i përkiste liderit nazist Adolf Hitler është shitur për 1.1 milion dollarë  në një ankand në...

DASH sanksionon dy rusë për destabilizim të SHBA-së dhe aleatëve

Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi të premten se kishte vendosur sanksione ndaj dy individëve rusë dhe katër subjekteve që i akuzon...