turqi

Turqia kundërshton aneksimin e territoreve ukrainase nga Rusia

Turqia kundërshton aneksimin e katër rajoneve nga Rusia në Ukrainë, duke shtuar se vendimi është një "shkelje e rëndë" e së...

Suedia heq embargon e armëve ndaj Turqisë 

Suedia njoftoi sot se do të lejojë eksportin e armëve në Turqi. Vendimi do të thotë se Suedia, e cila ka kërkuar...

Eksperti: Në Kosovë po investohet turkofobi, përplasje e ashpër dhe agresive

Ka një turkofobi të investuar në Kosovë, tha eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani në “Now” me Erla Mëhillin, Ai u shpreh se...

Ekspertja: Mesazhi që donte të jepte Rama për FETO-n

Ilda Zhulali, eksperte e çështjeve ndërkombëtare tha se për mbylljen e kolegjit “Mehmet Akif” nuk është respektuar e gjithë hapësira ligjore. Sipas...

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në...

Izraeli dërgon ambasadorin në Turqi, shenjë e përmirësimit të marrëdhënieve 

Qeveria izraelite emëroi sot një ambasador të ri në Turqi, që është konfirmimi i fundit i përmirësimit të marrëdhënieve mes dy...

Gazetari turk kërkon azil në Shqipëri, rrezikon dëbimin drejt Turqisë

Një shtetas turk ka kërkuar azil në Shqipëri pasi pretendon se në vendin e tij i rrezikohet jeta. Ahmet Emre Okur është...

Qiproja përshëndet vendimin e SHBA-së për heqjen e embargos së armëve 

Qiproja përshëndeti sot heqjen e plotë të embargos së armëve të SHBA-së si një hap që riafirmon marrëdhëniet gjithnjë e më...

Rusët ‘shpëtojnë’ Turqinë, turistët e ndihmojnë të përballojë inflacionin

Turizmi në Turqi po rimëkëmbet pas dy vitesh të vështira për shkak të pandemisë. Vizitorët e huaj janë burimi kryesor i të...

Turqi-Greqi, luftë brenda për brenda NATO-s apo një Ukrainë e dytë?

“Duke e nënvlerësuar seriozitetin e çështjes, ne rrezikojmë të dëshmojmë një situatë të ngjashme me atë që po shpaloset aktualisht në...

Një nga liderët e Shtetit Islamik arrestohet në Turqi 

Policia turke ka arrestuar Bashar Khattab Ghazal al-Sumayday, i njohur si Abu Zeid, i cili është një nga liderët e organizatës...

Ashpërsohet retorika Greqi-Turqi, Dendias: Duan të ringjallin Perandorinë Osmane

Gjatë takimit në Athinë me homologen e tij franceze Catherine Colonna, Ministri i Jashtëm Nikos Dendias iu referua kërcënimeve të fundit...

Erdogan në Beograd: Turqia e gatshme të ndihmojë Kosovën dhe Serbinë në dialog

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u shpreh i kënaqur për arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për dokumentet dhe shpreson...

Erdogan, mini-tur në Ballkan, e nis nga Bosnja

Presidenti turk Erdogan ka nisur këtë të martë një minitur tre ditor  në Ballkan. Ai ndalet sot në Bosnje-Hercegovinë, e më pas...

Tensionet Turqi-Greqi, Bejleri: Nuk do të ketë përshkallëzim

Tensionet mes dy anëve të Detit Egje janë përshkallëzuar në muajt e fundit. Kreu i Omonia-s, Fredi Bejleri mendon se nuk do...

Athina informon Këshillin e Sigurimit: Deklaratat e Ankarasë, provokuese

Tensionet mes dy anëve të Detit Egje janë përshkallëzuar në muajt e fundit. Gjatë fundjavës, presidenti turk Erdogan ashpërsoi retorikën e tij...