turqia

Turqia në ditën e 12 pas tërmetit, 3 persona nxirren të gjallë nga rrënojat

Operacionet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë me rigorozitet në Hataj. Tre persona, përfshirë një të mitur, u nxorën të gjallë nga rrënojat e apartamentit...

Rama dhuron 1 mln euro në emër të shqiptarëve në një emision televiziv turk

Kryeministri Edi Rama ka dhuruar 1 milion euro për Turqinë, pas tërmetit tragjik që goditi vendin mëngjesin e 6 shkurtit. Rama i...

‘Katastrofa e katastrofave’, organizatat ndërkombëtare: Siria, më rëndë se Turqia

Programi Botëror i Ushqimit ka bërë thirrje për më shumë akses në territoret siriane, të prekura nga tërmeti fatal i së...

Apeli i gazetares: Për çfarë ka nevojë më shumë sot Turqia

Nada Dosti, gazetare shqiptare në Turqi tha në një intervistë për Euronews Albania se situata në jug të Turqisë 2 ditë...

Sizmologu grek: Turqia, Siria por dhe Qipro, vende me potencë sizmike

Gerassimos Papadopulos, Drejtori i Kërkimeve Sizmologjike në Institutin Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës tha në një intervistë për Euronews Albania se...

Planifikonin sulm në konsullatën e Suedisë, Turqia arreston 15 “ushtarë” të ISIS

Policia turke ka arrestuar 15 persona për lidhje të dyshuara me Shtetin Islamik, njoftoi sot agjencia shtetërore turke Anadolu. Agjencia i referohet...

Turqia paralajmëron për sulme të mundshme islamofobike në SHBA dhe Evropë

Turqia ka paralajmëruar qytetarët e saj për "sulme të mundshme islamofobike, ksenofobike dhe raciste" në SHBA dhe Evropë, pasi aleatët e...

Turqia zgjedhje më 14 maj, Erdogan paralajmëron fitoren më të madhe elektorale

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan njoftoi të mërkurën se Turqia do të mbajë zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare më 14 maj,...

Turqia kërcënon Greqinë: Pasoja serioze po u zgjeruat qoftë dhe 1 milje në det

Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe këshilltari kryesor i tij për politikën e jashtme, ka paralajmëruar Greqinë...

Turqia miraton tërheqjen nga Konventa për Mbrojtjen e të Drejtave të Grave

Gjykata e Lartë Administrative në Ankara ka konfirmuar dhe miratuar sot tërheqjen e Turqisë nga Konventa e Stambollit për Mbrojtjen e...

Turqia heq moshën e daljes në pension

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sot, më pak se gjashtë muaj para zgjedhjeve, hoqi moshën e daljes në pension, duke lejuar...

Turqia arreston 26 persona të dyshuar për lidhje me Shtetin Islamik 

Të paktën 26 persona të dyshuar si të lidhur me grupin terrorist të Shtetit Islamik janë arrestuar në Turqi, njoftuan sot...

Turqia nuk heq veton, Suedia ende pengesa për anëtarësimin në NATO

Suedia ka dështuar në heqjen e vetos turke për anëtarësimin në NATO. Ministrat e Jashtëm u takuan të enjten në Ankara...

Pse na duhen dronë nga Turqia, flet eksperti i sigurisë

Eksperti i sigurisë Ergys Muzhaqi thotë se Shqipëria ka marrë tre dronë modestë ‘Bayraktar’ nga Turqi, jo më të mëdhenjtë apo...

Turqia kritika Suedisë pasi refuzoi të ekstradojë një gazetar

Turqia është zemëruar me refuzimin e Suedisë që të ekstradojë një gazetar, të cilin Ankaraja e kërkon në këmbim të ratifikimit...

Finlanda: Nëse Turqia ratifikon anëtarësimin në NATO, rishikojmë embargon e armëve

Ministri i mbrojtjes i Finlandës, Antti Kaikkonen deklaroi se do të ishte diçka shumë e mirë,  nëse Turqia e ratifikon sa...