Vladimir Putin

Guvernatori i rajonit të Donetsk thirrje banorëve të largohen, shkak luftimet

Guvernatori i rajonit të Donetsk i bën thirrje banorëve të largohen, pasi sulmet ruse po intestifikohen, të cilat dita ditës avancojnë. Dy...

Putin urdhëron vazhdimin e luftës në Ukrainë pas pushtimit të Lysychansk

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka urdhëruar Ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu që ushtria ruse të vazhdojë ofensivën në Ukrainë, pas...

‘Çarmatimi bërthamor’, Putin: Rusia e gatshme për dialog

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin deklaroi se Moska është e gatshme për dialog mbi stabilitetin strategjik dhe mospërhapjen bërthamore. Deklaratë, Putin e...

Rusia nuk qëndron pas sulmit në qendrën tregtare në Ukrainë, thotë Putin

Presidenti rus Vladimir Putin mohoi pretendimet se Rusia qëndron pas një sulmi në një qendër tregtare në Kremenchuk, në Ukrainën qendrore,...

Inteligjenca amerikane: Putin, synim të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin ende dëshiron të pushtojë pjesën më të madhe të Ukrainës, besojnë agjencitë e inteligjencës amerikane. Trupat e Moskës...

‘Do kundërpërgjigjemi’, kërcënimi i Rusisë për zgjerimin e NATO-s

‘Nëse NATO vendos trupa dhe infrastrukturë në Finlandë dhe Suedi pasi të bashkohen me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA, Rusia...

Johnson: Do të shkoj në Samitin e G20-ës edhe nëse vjen Putin

Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi se do të jetë i pranishëm në Samitin e G20-ës, që do të zhvillohet në dhjetor...

Fitorja e Rusisë në Ukrainë do të kishte pasoja katastrofike, sipas Johnson

Nëse Rusia do të arrijë pushtimin e Ukrainës, kjo do të shkaktonte pasoja katastrofike për të gjithë botën. Ishte ky paralajmërimi i...

Putin do të kryejë vizitën e parë jashtë Rusisë që prej fillimit të luftës

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin do të kryejë vizitën e parë jashtë vendit, që kur urdhëroi  pushtimin e Ukrainës, më 24...

Rusia do të furnizojë Bjellorusinë me raketa

Rusia do të furnizojë Bjellorusinë me sisteme raketore Iskander-M brenda pak muajsh. Kështu bëri të ditur presidenti rus Vladimir Putinn në...

Rama: Putin mund të mos jetë mirë, por edhe BE-ja nuk është e shëndetshme

Kryeministri Edi Rama shprehu zhgënjimin dhe nervozizmin e tij në lidhje me mos hapjen e negociatave nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë...

‘Mos negocioni me Putin, është bandit’, ish-oligarku rus paralajmëron Evropën

Ish-oligarku rus, Mikhail Khodorkovsky ka paralajmëruar Evropën që të mos negociojë me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin për dhënien fund të...

Scholz: Putin ka frikë se demokracia do të përhapet në Rusi

Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi se presidenti rus Vladimir Putin i frikësohet "demokracisë" që po përhapet në Rusi. Scholz tha se Putin...

Putin: Sanksionet dëmtuan vetë BE-në, epoka e SHBA ka marrë fund

Vladimir Putin lëshoi një breshëri akuzash ndaj Perëndimit në fjalimin e tij në forumin ekonomik të Shën Pjetërburgut. Presidenti rus tha se...

Kina i ofron mbështetje Rusisë për sovranitetin dhe sigurinë

Presidenti i Kinës, Xi Jinping ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun rus, Vladimir Putin të mërkurën, ku ka shprehur mbështetjen...

Kina rrezikon të jetë në anën e gabuar të historisë, sipas SHBA-ve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar se shtetet të cilat mbështesin presidentin rus, Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës, do...