Volodymyr Zelensky

Zelenskyy: Çdo ditë e sjellim drejtësinë më pranë Ukrainës

Në fjalimin e tij mbrëmë, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka ndarë shpresat e tij për drejtësi në gjykata kur lufta...

Zelensky: E ardhmja e Ukrainës varet nga betejat në lindje

E ardhmja e Ukrainës varet nga rezultati i betejave në pikat kyçe në lindje të vendit, tha presidenti Volodymyr Zelensky. Në fjalimin...

Sulme ndaj centralit atomik, Zelensky: Rusia, shtet terrorist

Presidenti ukrainas ka deklaruar se pavarësisht se sa të “pabesa” mund të jenë sulmet e Rusisë, Ukraina dhe populli i saj...

Paralajmërimi i Zelensky-t: Nëse rusët marrin Bakhmutin…

Trupat ruse do të kenë “rrugë të hapur” për të pushtuar qytetet kryesore në Ukrainën lindore nëse marrin kontrollin e Bakhmutit. Ishte...

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë më shumë se 100 të burgosur

Ukraina dhe Rusia kanë shkëmbyer të burgosurit e luftës. Moska tha se kishte mundur të kthente 90 ushtarë nga territori i kontrolluar...

“Drejtësi për viktimat”, Zelensky thirrje për krijimin e gjykatës për krimet ruse

Kryeprokurori ukrainas ka deklaruar se vendi po ecën përpara në krijimin e një zyre në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, në përpjekje...

Zelensky: Fitorja e Ukrainës është e pashmangshme nëse aleatët bëjnë “detyrat”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po merr pjesë në një konferencë shtypi në përvjetorin e një viti të luftës në Ukrainë. Gjatë konferencës,...

“Nuk jemi shkatërruar, do fitojmë këtë vit”, Zelensky fjalim për 1-vjetorin e luftës

"Ukraina as nuk është shkatërruar dhe as është dorëzuar dhe e di se çdo e nesërme ia vlen të luftohet". Ky është...

Volodymyr Zelensky: Është e qartë, Ukraina nuk do të jetë ndalesa e fundit e Putinit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy tha të premten se Ukraina nuk do të ishte ndalesa e fundit e presidentit rus Vladimir Putin,...

Zelensky përjashton mundësinë e një marrëveshjeje për territor me Putinin

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka përjashtuar mundësinë e dhënies të ndonjë pjese të territorit të shtetit të tij, si pjesë e...

Zelensky: Situata në Donetsk dhe Luhansk mbetet jashtëzakonisht e vështirë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se situata në rajonet Donetsk dhe Luhansk të Ukrainës lindore mbetet jashtëzakonisht e vështirë. "Këto janë fjalë...

Gazetarja e BBC i kërkon Zelenskyt një përqafim, ja reagimi i presidentit urkrainas

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ndodhet në Bruksel ditën e sotme. Së bashku me kryeministrin britanik, Rishi Sunak ai mbajti një...

Mblidhen informacione mbi grupin Wagner, Zelensky i kërkon Perëndimit më shumë armë

Luftimet për qytetin e Bahkmut vazhdojnë, ku rusët herë pas here avancojnë ndërsa rezistenca e Ukrainës ka penguar rënien e qytetit. Në...

Zelensky: Bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në BE të nisin këtë vit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky pret që bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian, të nisin në fund të këtij viti. “Synimi...

Johnson mbështet thirrjen e Ukrainës për anëtarësim të shpejtë në BE

Ukraina shpreson për një hyrje të shpejtë në Bashkimin Evropian. Këtë e mbështet dhe ish-kryeministri britanik, Boris Johnson. Në fillim të kësaj jave,...

Zelensky takohet me kryeministren daneze në Ukrainën jugore

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me kryeministren daneze Mette Frederiksen në qytetin jugor të Mykolaiv. Lajmi është bërë me dije në...