Tajvani i gatshëm për të ndihmuar Kinën për COVID-in

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen u shpreh e gatshme t’i ofrojë Kinës “ndihmën e nevojshme” për ta ndihmuar atë të përballet me një rritje të rasteve të COVID-19.

Por ajo tha se aktivitetet ushtarake kineze pranë ishullit nuk ishin të dobishme për paqen dhe stabilitetin, shkruan Reuters.

Tsai, në mesazhin e saj tradicional për vitin e ri, të dorëzuar në zyrën presidenciale, deklaroi se të gjithë kishin parë rritje të rasteve në Kinë, e cila e sheh Tajvanin si territorin e vet dhe ka rritur presionin ushtarak për të pohuar këto pretendime.

- Advertisement -

“Për sa kohë që ka nevojë, bazuar në pozicionin e kujdesit humanitar, ne jemi të gatshëm të ofrojmë ndihmën e nevojshme për të ndihmuar më shumë njerëz të dalin nga pandemia dhe të kenë një vit të ri të shëndetshëm dhe të sigurt”, theksoi presidentja, pa dhënë detaje.

Pasi kishte mbajtur të mbyllur kufijtë për pothuajse tre vjet dhe masa të tjera të ashpra, më 7 dhjetor, Kina njoftoi për lehtësimin e masave kundër koronavirusit. Por, që atëherë është përballur me një valë të re infektimesh.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndahet nga jeta mbesa e Nelson Mandelës

Mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare. Zoleka Mandela...

“Vuçiç të dorëhiqet”- Deputeti serb: Gjenerator i konfliktit, po sakrifikon rininë

“Vuçiç ka sakrifikuar rininë serbe në Kosovë në luftën me Albin Kurtin”, kjo është deklarata e fortë që ka bërë deputeti i Partisë Demokratike...

Rama: Zija e shpallur në Beograd, sinjali më i keq për rajonin dhe ndërkombëtarët

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si një sinjal të keq për rajonin shpalljen e ditës së zisë nga Serbia për terroristët që humbën...

TË FUNDIT

Ndahet nga jeta mbesa e Nelson Mandelës

Mbesa e presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka vdekur nga kanceri në moshën 43-vjeçare. Zoleka Mandela...

“Vuçiç të dorëhiqet”- Deputeti serb: Gjenerator i konfliktit, po sakrifikon rininë

“Vuçiç ka sakrifikuar rininë serbe në Kosovë në luftën me Albin Kurtin”, kjo është deklarata e fortë që ka bërë deputeti i Partisë Demokratike...

Rama: Zija e shpallur në Beograd, sinjali më i keq për rajonin dhe ndërkombëtarët

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si një sinjal të keq për rajonin shpalljen e ditës së zisë nga Serbia për terroristët që humbën...

Ambasadori amerikan në Serbi: Duhet ta dënojmë vrasjen e policit të Kosovës

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për sulmin terrorist të së dielës në Banjskë të Zveçanit ku u vra polici Afrim Bunjaku. “Të...

Gazeta gjermane “Die welt”: Lajçak duhej shkarkuar. Biden të ndërhyjë!

Brukseli ka dështuar në negociata mes Kosovës dhe Serbisë dhe marrëveshja e formuluar nuk ka asnjë vlerë. Kështu shkruan e përditshmja gjermane “Die Welt”...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×