Tanja Fajon pas bisedës me Daçiç: Respektimi i Marrëveshjes së Brukselit është kyç

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëvendëskryeministrja e Sllovenisë dhe ministrja e Punëve të Jashtme,  tha sot pas takimit me shefin e diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, se normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është më i rëndësishmi.

Fajon theksoi se respektimi i Marrëveshjes së Brukselit është vendimtar për bashkëpunimin e mëtejshëm.

Ndërsa Daçiç tha se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, e ka njoftuar Fajon për problemet në Kosovë, duke kujtuar se Marrëveshja e Brukselit është nënshkruar nëntë vite më parë dhe se është e qartë se kryeministri Albin Kurti, nuk dëshiron ta zbatojë atë.

- Advertisement -

Fajon theksoi më tej se Sllovenia dëshiron që Serbia të anëtarësohet sa më shpejt në BE.

Dy ministrat paralajmëruan caktimin e seancës së dy qeverive dhe vlerësuan se ka një shkallë të lartë të bashkëpunimit ekonomik, i cili sipas të dhënave serbe arrin në 1.4 miliardë euro.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×