Kupa e Botës | E marta ditë feste në Argjentinë, 1 milion qytetarë në sheshe

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

E gjithë Argjentina është në festë dhe kjo jo pa qëllim, pasi bardhëkaltrit janë kampionë bote për herë të tretë.

Pritja e bërë ndaj kombëtares në Buenos Aires ka qenë spektakolare, me mijëra qytetarë të cilët braktisën banesat, për të qenë në sheshe e të shohin nga afër heronjtë e tyre.

Në qendër të festimeve ka qenë kapiteni Lionel Messi, por pa lënë pas dhe të gjithë yjet të cilët morën pjesë në këtë triumf.

- Advertisement -

Sipas asaj që mediat vendëse atje raportojnë, në shesh ishin më tepër se 1 milionë qytetarë. Jo vetëm kaq, por qeveria ka marrë vendimin që e marta në Argjentinë të shpallet festë kombëtare.

Albiçelestët janë në delir të plotë, teksa tashmë bëhen kombëtarja me më shumë trofe në futbollin e meshkujve, plot 22.

Skuadrat latine kanë një epërsi dukshëm me ato evropiane, teksa pas tyre vjen Brazili me 20 trofe, më pas Uruguai me 17, Gjermania 8 dhe Italia 6 trofe. Argjentina ka aktualisht 3 kupa bote, ndërsa kryesimin e mbajnë Seleçao me 5 të tilla.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

Drejt zbardhjes vrasja e Tupac Shakur, arrestohet një nga autorët e dyshuar

Mëngjesin e së premtes është arrestuar Davis “Keffe D” Duane, një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të sulmit fatal që çoi në vrasjen e...

TË FUNDIT

Rrolling Stones pritet të dhurojë pasurinë marramendëse për bamirësi

Mick Jagger, Ylli i Rolling Stones ka deklaruar se grupi i rrokut mund të dhurojë 500 milionë dollarë për bamirësi. Shuma e parave do...

Përballja e shekullit në boks, Usyk do të ndeshet me Fury

Një përballje historike dhe padyshim më e madhja në historinë e boksit botëror do të zhvillohet në fund të vitit, mes Oleksandër Usyk dhe...

Drejt zbardhjes vrasja e Tupac Shakur, arrestohet një nga autorët e dyshuar

Mëngjesin e së premtes është arrestuar Davis “Keffe D” Duane, një nga dëshmitarët e fundit të gjallë të sulmit fatal që çoi në vrasjen e...

Detaje nga vrasjet e bandës së Laert Haxhiut, 50 mijë € për eliminimin e biznesmenit

Të tjera detaje kanë dalë në dritë nga dëshmia e të penduarit të drejtësisë, Artan Tafani. 39-vjeçari ka treguar se si vepronte grupi kriminal i...

“Rritja e çmimeve u përballua”, Sejko: Ndihmoi mbiçmimi i lekut

Shqipëria ka prekur nivelet më të ulëta të inflacionit në rajon, sepse dominoi ndikimin e goditjeve nga çmimet e importuara. Me këtë deklaratë, guvernatori i...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×