English

Të hiqet ’20 përqindëshi’ diskriminues ndaj shqiptarëve në RMV, thotë analisti

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Faktori shqiptar në Maqedoninë e Veriut duhet të jenë në përpjekjen për të luftuar për heqjen nga Kushtetuta të ’20 përqindëshit’ që diskriminon shqiptarët.

- Advertisement -

Kështu tha në emisionin ‘Sot’ Seladin Xhezairi, analist nga RMV, teksa diskutohej mbi rezultatin e fundit të censusit në RMV, ku shqiptarët rezultojnë 29.5% e popullsisë.

Ai solli në vëmendje faktin se censusi është politizuar nga qarqet turke dhe bullgare, të cilët kanë depozituar edhe ankesa zyrtare për rezultatet e minoriteteve të tyre.

Fakti që pala bullgare ka kërkuar korrigjim me përfshirjen e elementit bullgar në Kushtetutë, sipas analistit duhet të shfrytëzohet nga faktori shqiptar në RMV për të forcuar pozitat e shqiptarëve.

“Ndryshimi i Kushtetutës do të ishte rast i mirë që faktori politik shqiptar në RMV të dalë me një zë për të tërhequr ‘20 përqindëshin’ diskriminues ndaj shqiptarëve. Jam i bindur se shqiptarët po faktorizohen në Ballkan, por varet nga drejtuesit e tyre se çfarë do të arrijnë të bëjnë”, tha analisti.

Në RMV e drejta për përdorimin e gjuhës dhe flamurit nuk garantohet për shqiptarët, por “për popujt që përbëjnë të paktën 20% të popullsisë së shtetit”.

Tani shqiptaret duan ta ndryshojnë këtë. Ata kërkojnë të thuhet qartë se përdoret gjuha shqipe dhe flamuri etnik shqiptar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?