”Të lodhur nga kritikat”, Hungaria-BE-së: Mjaft ndërhytë në çështjet e brendshme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hungarisë i ka ardhur në majë të hundës nga kritikat e Perëndimit.

Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm i vendit Peter Szijarto, i cili ka nënvizuar se kritikat e vazhdueshme mbi çështjet demokratike dhe kulturore në Hungari po cenojnë bashkëpunimin, sidomos mbi çështje si NATO dhe Rusia.

Budapesti dhe Brukseli kanë kryqëzuar shpatat për një sërë çështjesh në vitet e fundit, me partinë në pushtet Fidesz që akuzohet për qeverisje autoritare, keqpërdorim të fondeve të BE-së dhe devijim të linjës së bllokut lidhur me luftën në Ukrainë.

- Advertisement -

Szijarto ka deklaruar se Hungaria nuk ka votuar ende për të lejuar anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO pasi ligjvënësit hungarezë janë të lodhur me komentet e Perëndimit për çështjet e tyre të brendshme.

Sidoqoftë, Parlamenti në Budapest do të votojë në favor të aderimit të Finlandës në aleancën ushtarake javën e ardhshme, pavarësisht asaj që e ka quajtur “mungesës së respektit” të elitave politike në Helsinki dhe Stokholm.

“Kur politikanët finlandezë dhe ata suedezë vënë në dyshim natyrën demokratike të sistemit tonë politik është e papranueshme”, ka deklaruar më tej Szijarto.

Ndërsa sa i takon anëtarësimit të Suedisë, ministri i Jashtëm ka shtuar se nuk dihet se kur ajo do të aprovohet.

BE, që përfshin 21 vende anëtare të NATO-s, ka ngrirë fonde me vlerë miliarda dollarë për Budapestin, duke akuzuar kryeministrin Orban se po çrrënjos lirinë e medias.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë, kap rekordin historik

Monedha Europiane po bie në rënie të lirë, duke u këmbyer këtë të premte 108.4 lekë, në kursin e Bankës së Shqipërisë. Në të njëjtin...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

TË FUNDIT

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë, kap rekordin historik

Monedha Europiane po bie në rënie të lirë, duke u këmbyer këtë të premte 108.4 lekë, në kursin e Bankës së Shqipërisë. Në të njëjtin...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...

Blinken: Strategjia ruse, dështim total. Humbi influencën!

Sekretari amerikan i Shtetit bëri një seri kritikash ndaj Vladimir Putin në udhëtimin e tij në Finlandë. Në një fjalim të mbushur me kritika ndaj...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×