Të paktën 238.000 njerëz në BE vdiqën para kohe si pasojë e ajrit të ndotur 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 238.000 njerëz në BE vdiqën para kohe në vitin 2020 për shkak të ndotjes së ajrit, pavarësisht përmirësimeve të përgjithshme në cilësinë e ajrit, sipas shifrave të fundit nga Agjencia Evropiane e Mjedisit.

Analistët e agjencisë theksojnë se ndotja e ajrit është rreziku më i madh për shëndetin në Evropë dhe se ndikon ndjeshëm në shëndetin e evropianëve, veçanërisht në qytete, pavarësisht se ndotësit më të mëdhenj kanë ulur emetimet e tyre.

Sipas Agjencisë, vdekja e parakohshme ndodh për shkak të ekspozimit ndaj grimcave të pezulluara PM 2.5 (një ndotës i ajrit që ka një efekt të dëmshëm në shëndetin e njeriut kur nivelet e tij në ajër janë të larta), me 96 për qind të popullsisë së qytetit të ekspozuar ndaj niveleve mbi rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

- Advertisement -

Përveç kësaj, dioksidi i azotit shkaktoi 49.000 vdekje të parakohshme dhe ekspozimi i ozonit 24.000, tha Agjencia Evropiane. Është e rëndësishme të theksohet se numri i vdekjeve të parakohshme për shkak të ekspozimit ndaj grimcave PM 2.5 ra me 45 për qind nga viti 2005 në 2020.

“Nëse trendi vazhdon, pritet që BE-ja të arrijë objektivin për të reduktuar numrin e vdekjeve të parakohshme me 55 për qind deri në vitin 2030”, thuhet në studim.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

TË FUNDIT

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në këtë sfidë u...

“Populli opozitar do të protestojë kundër padrejtësive”, Prençi: Ma thirr Çupin këtu

Ish-drejtori i emergjencave Shemsi Prençi, është shprehur se më 6 dhjetor populli do të ngrihet për të padrejtat që bëhen në vendin tonë. Në një...

‘Ervis Martinaj krijoi organizatë’, Poli Hoxha: Duhet ndjekur pasuria e tij

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se duhet ndjekur pasuria e Ervis Marinajt, në mënyrë që të hidhet dritë në lidhje me zhdukjen e të shumëkërkuarit. Në...

Nesër mblidhet komiteti ndër parlamentar Shqipëri-BE për stabilizim-asocimin

Në datat 1 dhe 2 dhjetor do të mblidhet në Bruksel, Komiteti ndër-parlamentar Shqipëri-BE për Stabilizim-Asocimin. Në rendin e ditës së kësaj mbledhje do të...

Zhdukja e Vis Martinajt, Poli Hoxha: Disa gazetarë po i mëshojnë vrasjes së tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se nuk ka asgjë të re në deklaratën e xhaxhait të Ervis Martinajt, i cili ka thënë se nipi i...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×