Të paktën 74 viktima në dy sulme të armatosura në Nigeri 

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia e shtetit nigerian Benue njoftoi sot se të paktën 74 persona u vranë në dy sulme të armatosura në Benue javën e kaluar.

Zëdhënësja e policisë Benue Catherine Anene tha se 28 trupa u gjetën në një kamp për personat e zhvendosur brenda natës të së premtes deri të shtunën, raporton Reuters.

Të mërkurën, disa barinj të armatosur vranë 46 njerëz në një funeral në fshatin Umogidi, tha këshilltari i sigurisë i guvernatorit Benue, Paul Emba.

- Advertisement -

Në këtë shtet nigerian ka konflikte të shpeshta midis barinjve dhe fermerëve për shkak të burimeve të kufizuara natyrore dhe rritja e popullsisë vitet e fundit ka çuar në zgjerimin e zonës për bujqësi, gjë që kërcënon barinjtë.

Veriu i shtetit Benue është kryesisht mysliman, ndërsa jugu është i banuar nga të krishterë.

Ndarjet fetare dhe etnike në Benue shpesh përkojnë me ndarjen në barinjtë dhe fermerët, vëren agjencia britanike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

TË FUNDIT

Norvegjia mbyll kufirin për makinat e regjistruara në Rusi

Autoritetet norvegjeze njoftuan se, me përjashtime të rralla, do të mbyllin kufirin për automjetet e regjistruara në Rusi në mesnatën e 2 tetorit, gjë...

Sveçla: Do kërkojmë ekstradimin e Radoiçiç dhe terroristëve të tjerë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se autoritetet përgjegjëse, përmes partnerëve ndërkombëtarë, do të...

Dervishi zbërthen si nisi përplasja mes bandave të Laert Haxhiut dhe Aldo Bares

Gazetari Ferdinand Dervishi shpjegoi në emisionin “Review” në Euronews Albania se si nisi përplasja mes bandave kriminale të Aldo Bares dhe Laert Haxhiut. Ai tha...

Britania do t’i sigurojë NATO-s trupa për mbështetjen e Kosovës

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë ka transferuar komandën e një batalioni të ushtrisë në NATO, në mënyrë që të mund të ofrojë mbështetje në...

Kush janë të penduarit që zbuluan krimet më të rënda në Shqipëri

Disa banda kriminale në Shqipëri janë zbërthyer falë rrëfimeve të të penduarve të drejtësisë. Emisioni Review në Euronews Albania bëri një bilanc të personave që...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×