Forcat Ajrore Nigeriane: Vramë dy terroristë kryesorë të ISIS

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat Ajrore Nigeriane thanë të hënën se vranë anëtarët kryesorë të grupit terrorist ISWAP gjatë sulmeve ajrore në verilindje.

Edward Gabkwet, një zëdhënës i forcave ajrore, tha në një deklaratë se komandantët e ISWAP Ali Kwaya dhe Bukar Mainoka u neutralizuan gjatë një operacioni pranë liqenit Çad. Ata ishin anëtarë të të ashtuquajturit këshilli konsultativ i grupit.

Grupi, i lidhur me grupin terrorist Daesh/ISIS, është kryesisht aktiv në pellgun e Çadit dhe lufton një kryengritje të gjerë kundër shteteve të Nigerisë, Kamerunit, Çadit dhe Nigerit, shkruan KosovaPress.

- Advertisement -

Gabkwet tha se “rruga jonë drejt fitores në verilindje mbetet në rrugën e duhur dhe ne nuk do të dorëzohemi derisa të gjitha vendet të jenë të lira nga terroristët dhe kryengritësit”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

TË FUNDIT

“Gjatë pandemisë pija 4 shishe verë, më pas vendosa të lë alkoolin”, rrëfehet Adele

Këngëtarja Adele ka treguar se ka pinte katër shishe verë para se të vinte dreka gjatë kohës së pandemisë. Sipas këngëtares gjatë kohës së...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike, me qëllim mbrojtjen...

“Ku do i gjesh paratë për fushatë?”, Bushati-Këlliçit: Trego se ku i merr

Andi Bushati e pyeti kandidatin për Bashkinë e Tiranës Belind Këlliçi se nga i merr ai paratë për fushatën duke qenë se si Parti...

Ministri i Jashtëm iranian në Moskë, bisedime me Lavrovin për programin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amir-Abdollahian mbërriti në Moskë mbrëmjen e së martës, për një vizitë zyrtare. Amir-Abdollahian dhe delegacioni i tij u prit në...

Shefi i Wagner: Beteja për Bahmutin na ka shkaktuar dëme të rënda

Yevgeny Prigozhin, kreu i grupit mercenar rus, Wagner, tha më 29 mars se luftimet për qytetin ukrainas të Bakhmutit kanë shkaktuar dëme të rënda...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×