Nga forcat ajrore në politikë, Ndrec Llusku kandidat për të hyrë Parlament

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndrec Llusku është kandidat i Partisë Socialdemokrate, i renditur në vendin e 15 në Qarkun e Tiranës. Ai ka kryer studimet e larta në Akademinë e Forcave Ajrore në Stamboll, ku është specializuar si pilot ushtarak.

Llusku ka qenë pjesë në misione të ndryshme si brenda dhe jashtë vendit. Mban dhe disa grada ushtarake, si Toger, Kapiten, Major, e Nënkolonel. Po ashtu, Llusku është dekoruar me medalje shërbimi dhe të karrierës nga Forca Ajrore, Shtabi i Përgjithshëm dhe Ministria e Mbrojtjes.

Ai thotë se shumë kolegë të tij janë larguar nga vendi ndërsa vetë ai pas një shërbimi prej gati 19 vitesh pjesë e ushtrisë prej 5 vitesh punon në tregun privat. Kalimin në politikë e sheh si detyrë për të përfaqësues qytetarë profesionistë.

- Advertisement -

“Ushtria është një eksperiencën dhe një formim, ka dhe pjesën politike brenda saj”, tha ai duke iu referuar dhe marrëdhënieve me NATO-n.

Sipas tij Tirana ka nevojë për infrastrukturë arsimore por edhe për infrastrukturë rrugore pasi kjo mungesë sjell shumë pengesa në jetën e përditshme të qytetarëve.

“Ka shumë gjëra që nuk shkojnë dhe kemi 30 vite që i vuajmë. Ka 30 vite që qytetarë të ndryshëm paguajnë taksa dhe ndërkohë banesën e kanë të pa legalizuar”, tha Llusku.

Ai thotë se ka zgjedhur PSD si forcë të qendrës dhe për faktin se partitë simotra të saj dominojnë politikanë në shumë vende të Evropës Perëndimore.

Për problemin e largimit të të rinjve, Ndrec Llusku thotë se kjo arrihet duke u ofruar mirëqenie dhe  punësime.

“Pagat janë në nivele minimaliste 500 mijë lekë nuk janë asgjë për të motivuar një të ri. 200 mijë lekë harxhohen vetëm për një natë në klab nga 2-3 të rinj. Kështu që po nuk pati rrogë mbi 1 mijë euro të rinjtë do të kërkojnë që të ikin”, deklaroi kandidati i PSD-së.

 
Etiketimet

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

TË FUNDIT

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...

Festa e qershive në Drobonik, fermerët: Prodhim i pakët por të kënaqur me çmimet

Qershitë, të parat fruta të pranverës, kanë një festë të posaçme në Drobonik të Beratit. Moti i keq nuk ka ndalur banorët dhe fermerët që...

A do e mbështesni Bashën për kreun e PD? Ja si përgjigjet deputeti Gështenja

Deputeti Lefter Gështenja, është shprehur se e gjithë opozita duhet të reflektojë për rezultatin e zgjedhjeve të 14 majit. I ftuar në Euronews Albania ai...

“Opozita u vetë-flijua”, Agim Baçi: Pse nuk i kërkon askush llogari Berishës

Analisti Agim Baçi teksa komentoi zgjedhjet lokale të 14 majit, ku fitoi PS, tha se opozita u vetë-flijua. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi...

Studimet për historinë antike të ilirëve e Shqipërisë, botimet shkencore që po bëhen

Luan Përzhita, rektor i Akademisë së Studimeve Albanologjike, është shprehur se në fushën e antikitetit  ka botime por që nuk janë të mjaftueshme. I ftuar...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×