English

Të paktën gjashtë të vdekur në sulmin me raketa ruse në Kharkiv

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe më shumë se një duzinë janë plagosur në një sulm me raketa ruse në Kharkiv, në veri-lindje të Ukrainës, sipas kreut rajonal.

- Advertisement -

Dy persona të tjerë mbeten të zhdukur pas sulmit, ku forcat ruse goditën qytetin e dytë më të madh të Ukrainës të paktën 15 herë, tha Oleg Sinegubov, shkruan BBC.

Ai këshilloi njerëzit në qytet të qëndrojnë në strehimore.

Kompania shtetërore hekurudhore e Ukrainës tha se disa nga objektet e saj ishin dëmtuar në sulm dhe një numër punonjësish të saj ishin plagosur.

Në fillim të këtij muaji, forcat ruse filluan një ofensivë të përtërirë në rajon në një përpjekje për të thyer vijën e frontit të dobësuar të Ukrainës.

Të mërkurën, Sinegubov tha se luftimet po vazhdonin pranë qyteteve Pletenivka dhe Vovchansk, por se forcat e Ukrainës ishin në kontroll.

“Kjo dobësi nuk është e jona, por e botës, e cila për tre vjet nuk ka guxuar të merret me terroristët ashtu siç e meritojnë”, tha ai në një postim në X.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se sulmet në Kharkiv treguan se Rusia po përfitonte nga mungesa e mbrojtjes ajrore të Ukrainës.

Furnizimi me sisteme raketore tokë-ajër të prodhuara nga SHBA u vonua nga grindjet në Kongres mbi një paketë ndihme shumë miliardë dollarëshe për Ukrainën, e cila u miratua vetëm muajin e kaluar.

Zelensky ka bërë thirrje vazhdimisht për më shumë raketa të mbrojtjes ajrore dhe furnizim me avionë luftarakë modernë nga aleatët e tij.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?