Të ulet përkohësisht TVSH-ja për produktet e shportës, thotë eksperti i ekonomisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për ekspertin e ekonmisë, Klodian Muço duhet të ulet për një periudhë kohore të përkohshme, ulja e TVSH-së për produktet e shportës për shkak të krizës së çmimeve.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Muço tha se në ulja e përkohshme e TVSH-së do të bëjë që të ardhurat të shkojnë në xhepat e qytetarëve.

“Nëse do e bënim në Shqipëri dhe do e bënim për një periudhë të përkohshme, 3 mujore, kjo do të kishte një efekt direkt te qytetarët shqiptarë, këto të ardhura do të shkonin në xhepat e tyre.

- Advertisement -

Në të gjitha vendet që kanë bërë një reduktim të përkohshëm të TVSH-së, gjithmonë koha ka treguar që të ardhurat shkojnë në xhepat e qytetarëve. Më tepër sesa një ulje të TVSH-së për shportën e konsumit në mënyrë të përhershme, do propozoja një ulje të TVSH-së për një periudhë të përkohshme, 3 ose 6 mujore”, theksoi ai.

Partitë opozitare propozuan 8 pika për të mbrojtur qytetarët dhe tregun nga çmimet e larta.

Në një dalje për mediat ditën e djeshme, Partia Demokratike dhe Partia e Lirisë kërkuan reduktim të taksave të naftës, rritje të rrogave e pensioneve dhe subvencionim në transportin publik.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×