Teherani do të blejë avionë luftarakë SU-35 nga Rusia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Media shtetërore iraniane raportuan të shtunën se Teherani ka arritur marrëveshje për të blerë avionë luftarakë të avancuar SU-35 nga Rusia.

Mediat cituan misionin e Iranit në Kombet e Bashkuara në Nju Jork.

“Irani ka kërkuar nga disa vende që të shqyrtojnë mundësinë që t’i shesin Tehranit avionë luftarakë dhe Rusia është përgjigjur pozitivisht në këtë kërkesë”, thuhet në raportimin e Transmetuesit të Republikës Islamike të Iranit (IRIB), që citonte misionin në OKB.

- Advertisement -

Në raportimet e mediave nuk janë dhënë detaje të marrëveshjes, e as komente nga pala ruse.

Në dhjetor të vitit të kaluar, administrata e presidentit të SHBA-së, Joe Biden, e ka akuzuar Rusinë se po e mbështet Iranin me ndihma ushtarake – përfshirë këtu furnizimin me sisteme të mbrojtjes ajrore, helikopterë dhe avionë luftarakë.

Kjo u tha se është pjesë e një bashkëpunimi gjithnjë e më të ngushtë mes dy vendeve, pasi që Teherani e mbështet pushtimin e Ukrainës nga Rusia përmes furnizimit të ushtrisë ruse me dronë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

SHBA: Rusia po synon ta destabilizojë Moldavinë

Sulme ndaj centralit atomik, Zelensky: Rusia, shtet terrorist

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

TË FUNDIT

Publikohet video e vrasjes së policit Afrim Bunjaku në Kosovë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha deklaroi për mediat se polici që humbi jetën pas sulmit në veri të Kosovës, Afrim...

Reagimi i parë zyrtar i Mbretërisë së Bashkuar për shtimin e trupave në Kosovë

Forcat e Mbretërisë së Bashkuar do të vendosen në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë pas një kërkese të NATO-s. Kjo vjen pas sulmit të...

Goditet me thikë 19-vjeçarja shqiptare në Selanik

Në një park në Selanik ka ndodhur një ngjarje tronditëse këtë të diel rreth orës 5:30 të pasdites. Një person ka goditur me thikë...

Sulmi terrorist në Turqi, ja kush e mori përgjegjësinë

Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ka pranuar se ka kryer sulmin terrorist të ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Ankara të Turqisë. Kjo...

Sulmi në Veri, Sveçla: Ka më shumë terroristë serbë të vrarë se shifra zyrtare

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi për mediat se mund të ketë më shumë terroristë serbë të vrarë në veri. “Aksioni...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×